„Ze Zlína přijela skupina historického šermu Malbek, což jsou gotičtí rytíři s pořádným mečem. Mysleli jsme i na nejmenší návštěvníky. Zrovna trháme řepu,“ ukazoval jeden z organizátorů David Zedek, jak se děti za povzbuzování rodičů staly aktéry známé pohádky O veliké řepě.

Pro zvědavce nachystali pořadatelé oblíbený Sokolnický dvorec s dravými ptáky. „Návštěvníci si je mohou vyfotit na ruce a vyslechnout si od sokolníka i nějaké zajímavosti ze života těchto pozoruhodných ptáků,“ popisoval Zedek.

První etapa obnovy vodovodního přivaděče z Koutů nad Desnou do Šumperku.
V Jeseníkách obnovují páteřní vodovod pro Šumpersko. Takto to vypadá

Připraveny byly ukázky tradičních řemesel od zpracování kůže, přes výrobu a ražbu mincí po kovářské mistrovství.

Akce s názvem Zbojnické balady byla předposlední událostí sezony na Sovinci. Tu završí to nejlepší z letošního programu poslední říjnový víkend. „Návštěvníci se mají na co těšit,“ zval na skvělá šermířská a divadelní vystoupení Petr Šenkyřík z Historické posádky Špinavci.

Hrad Sovinec nacházející se na jižním okraji masivu Nízkého Jeseníku byl postaven v první třetině 14. století, později byl pozdně goticky a renesančně rozšířen a raně barokně přestavěn. V letech 1784 a 1945 Sovinec vyhořel. Od roku 1963 je hrad chráněn jako kulturní památka.

Kostel sv. Mořice v Olomouci, vpravo vyšší jižní věž se zvonicí a vyhlídkou
Věž sv. Mořice je mladší, než se myslelo. Dokázal to nečekaný nález

Jednou z mnoha zajímavostí, která se pojí s hradem představujícím unikátně zachovalou ukázku barokní vojenské architektury, je, že se na něm natáčel velkofilm Bathory.