Jednou z nich byla sestřička Terezie z kláštera Milosrdných sester Panny Marie Jeruzalémské v Opavě, která byla v letech 1950 až 1951 vězněna v Hradci nad Moravicí. Tam se totiž v těchto letech nacházelo jakési provizorní vězení pro řeholnice.

Uplynulý pátek přišla z kláštera smutná zpráva: sestřička Terezie, vlastním jménem Marie Kubalová, tento den zemřela.

Jejím největším přáním bylo, jak sama často říkala, dostat se na zdravotnickou školu. Toužila být ošetřovatelkou na ortopedii. Netajila se tím, že měla k této práci vždy kladný vztah a že byla nadšena i z tehdejších sesterských uniforem.

Netrvalo tak dlouho a z Marie Kubalové se stala řeholnice řádu Panny Marie Jeruzalémské. Jak redakci před časem řekla, vstup do řádu nevyžadoval složení věna, jen dobrou vůli a chuť pracovat. Její osud by jí zřejmě málokdo záviděl.

V opavské nemocnici U Rytířů pracovala teprve chvíli, když byly 22. června 1950 všechny sestry z opavského kláštera, a nejen odtud, převezeny do nejrůznějších koutů země. Celý rok pak musela žít Marie Kubalová odloučeně od své rodiny a blízkých v Hradci nad Moravicí.

I přesto všechno vzpomínala na toto temné období vždy v dobrém. I ve svých osmasedmdesáti letech působila velmi vitálně, optimisticky a vlídně.

(mn, ver)