„Je to velmi šetrná, minimálně invazivní metoda k řešení problémů močových cest. Snižuje traumatizaci ošetřeného pacienta a výrazně zkracuje dobu pobytu v nemocnici,“ říká primář urologického oddělení Pavel Vágner. Touto moderní metodou je ročně ošetřeno zhruba 250 pacientů nejčastěji ve věku 40 až 55 let.

Výskyt močových kamenů signalizuje porušení rovnováhy mezi chemickými složkami moči a nejbolestivějším příznakem je ledvinová kolika. Příčinou je postup kamene močovodem směrem do měchýře. Hlavním příznakem bývá prudká bolest, která obvykle vzniká v bederní krajině. Šíří se směrem k močovému měchýři a provází ji nevolnost s pocením Postižení bývají častěji muži než ženy a pacienti by měli okamžitě podstoupit urologické vyšetření. Prevencí je dodržování pitného režimu a nutností je pravidelnost.

„Dostatek tekutin v organismu signalizuje nažloutlá moč. Pokud je výrazně žlutá, tekutiny tělu chybí. Proti vzniku ledvinových nebo močových kamenů je účinné pivo. Za svou čtyřicetiletou praxi jsem se nesetkal s pivařem, postiženým těmito problémy,“ dodal primář.