Šikanování dvanáctileté Mirky z Opavska začalo jako „nevinná zábava“. Alespoň tak připadalo těm, kteří se na ubližování podíleli. Spolužáci se Mirce začali posmívat proto, že byla jiná zajímala se o vážnou hudbu a účastnila se aktivit, které pro děti jejího věku nebyly běžné.

„Zpočátku se vtipům sama smála ze strachu, že by se jinak ještě více ztrapnila,“ popisuje případ opavská psycholožka Marie Müllerová. Situace se ale zhoršovala a dívka se bála komukoliv svůj problém svěřit. Aby si udržela aspoň trošku přijatelnou pozici ve třídě, aby si od ní spolužáci neodsedávali a byli s ní v kontaktu, začala jim platit.

Kvůli tlaku spolužáků, strachu i pocitu viny z toho, že rodičům krade peníze, se Mirka nakonec psychicky i fyzicky zhroutila. Šikana ji dovedla až k hospitalizaci na psychiatrii. I takový případ řešila ve své opavské psychologické praxi Marie Müllerová.

Šikanu podle České školní inspekce řeší asi čtyřicet procent základních a středních škol. Její hlavní charakteristikou je podle Marie Müllerové psychické nebo fyzické násilí. „Může to být bitka, nadávka, urážky, ponižování nebo vyhrožování. Nutností je ale opakování jevu,“ vysvětluje psycholožka rozdíl mezi šikanou a jednorázovým ublížením.

„Šikanované dítě o sobě dostává potvrzení, že je špatné, negativně to ovlivňuje jeho sebehodnocení i sebevědomí a rozvíjí se u něj nedůvěra v lidi, strach z kontaktu a pocit odlišnosti. Někdy šikana spustí i psychiatrickou diagnózu,“ vysvětluje psycholožka.

S úmyslným ubližováním se setkali i na Střední škole průmyslové a umělecké Opava, kde v minulém školním roce skupina žáků šikanovala svého spolužáka. „Začali jsme to řešit, když si třídní učitelka všimla, že něco není v pořádku,“ říká školní metodička prevence Daniela Kubová.

Když studenta spolužáci mimo školu napadli, obrátila se škola na policii.

Podle mluvčího opavské policie Reného Černohorského by se vedení škol nemělo bát šikanu hlásit. Každý nahlášený případ podle něj policisté prošetřují a školu navštíví kriminalisté v civilním oděvu, kteří hledají odpovědi přímo na místě.

Na Střední škole technické Opava se podle ředitele Josefa Vondála v posledních letech objevily pouze náznaky, které by mohly v šikanu přerůst. „Díky včasnému zachycení jsme je ale nikdy nenechali vyústit v šikanu,“ tvrdí ředitel školy.

Podle psycholožky Marie Müllerové je důležité nezavírat před ubližováním oči a nezlehčovat ho tím, že jde o běžné šarvátky. „Je to pro oběť složitá situace, se kterou si sama neví rady a potřebuje tak pomoc z venku,“ zdůrazňuje.

Dominika Sladká