Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šilheřovičtí usilovně hlasují pro dub v zámeckém parku

V anketě Strom roku to zatím vážně vypadá na to, že letošním vítězem se stane dub zimní, který roste v šilheřovickém zámeckém parku. Místní pro to dělají, co mohou.

26.9.2015
SDÍLEJ:

Mezi dvanáctkou finalistů v celostátní anketě Strom roku 2015 je také jeden ze zámeckého parku v Šilheřovicích.Foto: Martina Ličková

Podle starosty Šilheřovic Radka Kani se v jeho obci strhlo malé šílenství. Místní totiž 460 let starý dub podporují ze všech sil. Odráží se to také na průběžných výsledcích hlasování.

K pátečnímu poledni měl 1758 hlasů, přibližně o dvě stovky více než druhý v pořadí, kterým je bělolhotský baobab. Zhruba dva týdny před koncem soutěže se jedná o velmi solidní náskok.

„Musím přiznat, že v Šilheřovicích se momentálně vše točí okolo našeho dubu. Hlasy se sbírají na každé obecní akci. Naše hotelovka například zanedlouho uspořádá golfový turnaj, na němž chce získat ještě více hlasů," popisoval Radek Kaňa, jenž absolutně nečekal, že se okolo klenotu šilheřovického parku strhne takový poprask. „Je to opravdu velké překvapení," připustil.

Před vstupem do soutěže přitom připadal v úvahu ještě jeden strom, který roste na šilheřovickém území a v anketě by dost možná obstál. „Jde vlastně o solitér, také dub, který se nachází v blízkosti osady Paseky. Vede tudy cyklostezka na Ztracený kout, což je taková oblast poblíž obce.

Nakonec jsme velmi rádi, že jsme si vybrali strom z našeho zámeckého parku," mínil dále čelní představitel Šilheřovic.

Přihláška do soutěže přitom vzešla z iniciativy studentů místní střední školy hotelnictví, gastronomie a služeb. Za každý hlas, respektive podpis, na hlasovací archy se platí tři koruny. Jakmile jich je dvacet, odesílají se i s částkou šedesáti korun organizátorům ankety.

Výtěžek pak navrhovatelé finalistů použijí například ke zviditelnění stromů, novým výsadbám a podobně. Konkrétně v případě šilheřovického dubu by byly vynaloženy na odborné ošetření dalších stromů v obci.

Uzávěrka ankety připadá na 10. října.

Na závěr připomeňme ještě několik statistických údajů. Dub zimní ze šilheřovického parku se z původní sedmdesátky navrhovaných dřevin dostal do finálové dvanáctky. Jedná se přitom o jediného zástupce Moravskoslezského kraje v soutěži, dosáhl stáří 460 let a obvod kmenu měří 588 centimetrů ve výšce 130 cm nad zemí.

Jedná se o ozdobu místního golfového hřiště a vůbec celého zámeckého parku, který v první polovině 19. století nechali vybudovat majitelé panství z rodu Eichendorffů. Tou dobou zde už nějaké stromy měly růst, tento konkrétní dub je jedním z nich. Kdo přesně strom zasadil, se ale v současnosti už nedozvíme.

„Pro Šilheřovice je doslova chloubou. Nachází se v bezprostřední blízkosti zámku a Neptunovy kašny. Když se díváte na tyto dva objekty, musíte se koukat i na něj. Je to významná dominanta parku," zakončil Radek Kaňa.

Na závěr ještě dodejme, že šilheřovický klenot můžete hlasem podpořit prostřednictvím DMS zprávy ve tvaru DMS STROM12 poslanou na telefonní číslo 87 777.

Autor: Petr Dušek

26.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Milan Čichoň

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Hůlka, košík, nůž, hadřík, případně mobilní telefon. To vše patří do běžné výbavy houbaře. Neplatí to však o jedenapadesátiletém muži z Ostravy, který si s sebou vzal i legálně drženou zbraň, s níž vyrazil na Opavsko.

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Talentovaní opavští deblkanoisté Albert Kašpar s Vojtěchem Mrůzkem mají za sebou velmi dobrou sezonu a pro tu příští mají jasný cíl.

Hubertova jízda opět lámala rekordy

Na začátku bylo rozhodnutí, že jízdu v bryčce přenechám kolegovi fotografovi. Nakonec se ale ve mně hnulo reportérské svědomí a díky laskavosti rodiny Binarovy ze Skřipova jsem se také mohl „nalodit“ a Selskou Hubertovu jízdu absolvovat v jejich voze.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení