Mezi vytipované úseky patří například silnice druhé třídy ze Sudic do Třebomi nebo dvanáctikilometrová trasa z opavské městské části Jaktař do Bratříkovic na Opavsku. Realizátorem projektu je Moravskoslezský kraj, který přes devadesát procent celkové investice získal z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko korun a z Evropské unie.

Do rekonstrukce bude investováno celkem přes 243 milionů korun a modernizace bude pokračovat až do konce letošního roku. Kraj chce výhledově zkvalitnit i další z celkem 2700 kilometrů silnic. Problematická je rovněž komunikace z Opavy do Ostravy. „Z pracovních důvodů po ní musím jezdit denně a je to vyloženě nebezpečná trasa. Ze dvou jízdních pruhů poměrně nečekaně přechází do jednoho a hodně řidičů na to reaguje pozdě. Doprava mezi Opavou a Ostravou je čím dál hustší a kapacita této silnice už dávno nestačí. Její rekonstrukce měla být provedena už dávno,“ říká řidič opavské pekařské firmy Aleš Lecian.

Problém v obci Rohov dělají stromy u silnice. „Vzrostlé jasany zvedají svými kořeny povrch vozovky a přilehlých chodníků. Pokácení však není možné, protože stromy jsou podle posudku nezávislých odborníků v dobrém zdravotním stavu,“ konstatuje starosta Daniel Procházka. Správa silnic Moravskoslezského kraje na situaci reagovala jen označením problematického úseku vozovky dopravními značkami, upozorňujícími motoristy na nerovnosti silnice.

Obec Třebom žádala o opravu zcela děravé silnice, vedoucí do Sudic už od roku 1996. Její průjezd Správa silnic Moravskoslezského kraje řešila pouze cedulí Havarijní stav, která už tak rozzlobené řidiče dráždila snad ještě víc. Zvrat k lepšímu nastal až koncem loňského roku, kdy byl problematický úsek konečně opraven a pokryt novým asfaltovým kobercem. „Pozornost teď musímesoustředit na poslední úsek Třebom – Kietrz, kde je silnice rovněž havarijní. Doufáme, že oprava bude provedena ještě letos tak, aby rozbitá silnice zbytečně nekomplikovala provoz na novém hraničním přechodu,“ říká třebomský starosta Alois Radoschowský.

V březnu se opravy v celé délce dočká zdevastovaná komunikace třetí třídy v úseku Bratříkovice – Opava. K nejhorším úsekům přeshraniční dopravy patří silnice mezi obcemi Holasovice a Wysoka, kterou motoristé vůbec nemohou používat. V současné době je připravován projekt na její celkovou rekonstrukci a další projekt se týká vybudování zcela nové silnice z opavské Pekařské ulice do polské obce Pilszc. „Na některých částech komunikací v okrese sice běžné výtluky ještě zůstávají, ale provoz výrazněji neohrožují. Díky letošní mírné zimě budou opravy plynule pokračovat,“ slibuje motoristům vedoucí dopravního odboru opavského magistrátu Rudolf Klein. K výraznému zlepšení dopravního provozu přispěla nová kruhová křižovatka v centru obce Bolatice.

Zpomaluje dopravu na hlavním tahu Dolní Benešov – Kobeřice a umožňuje plynulý příjezd vozidel od Chuchelné i od Kravař. „Jsme si vědomi toho, že bychom rondel neměli bez pomoci Moravskoslezského kraje a moc si jeho postoje vážíme,“ říká starosta Herbert Pavera. K rekonstrukcím silnic dochází také na několika místech v Opavě. V závěru loňského roku se týkaly některých důležitých výpadovek z města a přilehlých komunikací a v těchto dnech začaly za plného provozu práce na rekonstrukci Praskovy ulice s opravami chodníků a zastávek městské hromadné dopravy.