Je půl hodiny před půlnocí v sobotu 31. prosince roku 2011. Skupinka zhruba desíti lidí má venku na Horově náměstí nahlas spuštěné rádio a pozoruje vlastními silami pořádanou ohňovou show. Z dalekého okolí již po několik hodin zní dunivé rány z rachejtlí a petard.

Okna domů ve většině opavských ulic jsou potemnělá, jen z několika se ozývají bídně artikulované pokusy o zpěv. Vypadá to, že většina Opavanů vyrazila za zábavou do centra města. V parku Joy Adamsonové povzbuzuje jeden mladík druhého, aby se zvedl ze země. Jeho kamarád si totiž evidentně v silně podroušeném stavu rozhodl ustlat na chodníku vedle lavičky.

Společensky unavená dvojice jsou jedni z minima lidí, ne které jsme dosud narazili. Zamíříme tedy k Ptačímu vrchu, kde by se měl podle některých informací konat silvestrovský večírek. Na Ptáčkáku skutečně na nějaké oslavence narážíme. Jsou ale pouze tři. Jedná se o tři sympatické mladé muže, kteří si přijeli užít opavského Silvestra až z Vítkova. Že tam není kromě nich nikdo jim podle vlastních slov ani nevadí. Spíš naopak, mají klid na slavení.

Pokračujeme tedy dále. Půlnoc přichází. Ostrožná je jako ulice duchů. Nikde nikdo. Na Horním náměstí před divadlem křepčí a pouští rakety jen pár slavících. Největší nápor návštěvníků tak tradičně pozorujeme až na Dolním náměstí. Tady bychom už nějakou tu stovku obyvatel napočítali. Oproti minulým létům je to ovšem jen slza v moři.

Každý druhý člověk má v ruce nějakou tu láhev a všichni upírají oči k nebi, kde explodují rachejtle a vytváří světelné kytice a fontány. Při podrobnějším pohledu si je možné všimnout, že o drtivou většinu pyrotechnického programu se tu starají vietnamští spoluobčané. Inu, střelný prach je v Asii doma.

Asi ve čtvrt na jednu proletí Dolním náměstí se spuštěným majákem sanita v závěsu s policejním autem. Zmiňovaná scéna ale nikoho nezaujala natolik, aby odtrhl oči od ohňostroje na déle než zlomek vteřiny. Je čas odejít. Na silnici v Ulici Mezi Trhy leží rozbitá láhev šampaňského a opodál pláče mladá dívka v náručí neznámého muže. Další cesta je už vcelku tichá a nerušená.

Až v parku před soudem narážíme na partičku mladých lidí. Ke střízlivosti mají stejně daleko jako ke zletilosti. Několik dívek začíná po chvíli zpívat Českou hymnu. Už na rpvní poslech dnes přebraly. A nebyly zdaleka jediné.

„Protialkoholní záchytné stanice v Karviné a v Opavě měly na rozdíl od loňského roku napilno. PZS Opava přijala sedm osob. Loni to byli jen dva klienti,“ sděluje tiskový mluvčí krajské záchranky Lukáš Humpl s tím, že jednalo o pět mužů a dvě ženy. Záchranáři vyjížděli na Opavsku v 37 případech, při nichž ošetřily více než dvacítku osob.

„Mezi nimi bylo sedm zraněných, nikdo z nich však neutrpěl úraz při samotných novoročních oslavách. Záchranáři museli ošetřit dva těžce opilé, z toho v jednom případě čtrnáctiletou dívku,“ dodává Humpl.

Co se hasičů týče, ti měli také rušnou noc. Kupodivu na Opavsku ale příliš ne. Mimo jiné tady například ale museli vyprošťovat tři uvízlé lidi ve výtahu.