Silvestrovské zpravodajství

Hvězda mnoha českých filmů má ve slezské metropoli potvrdit roli velkého univerzála. Kromě herectví je také vášnivým basketbalistou a v neposlední řadě i fotbalistou. Pozornější z vás mohli letos zaregistrovat, že se v Opavě několikrát objevil.

Poprvé se tak stalo na začátku srpna, kdy se představil na fotbalovém Memoriálu Alfréda Bitomského v Chlebičově. Do Slezska zavítal na popud jeho velkých přátel. Záložníka SFC Lumíra Sedláčka a trenéra opavských basketbalistů Petra Czudka.

Jelikož se Ivan Trojan v rámci půlročního hostování mihl v Bohemians 1905 a je odchovancem basketbalové Sparty Praha, zrodil se v hlavě Lumíra Sedláčka poměrně ambiciózní plán. Chce se až říct, takový malý příběh obyčejného šílenství.

„Ze začátku mi to přišlo jako utopie, ale říkal jsem si, co kdybychom zkusili Ivana přitáhnout do Opavy. Svými zkušenostmi by byl přínosem pro basketbal i fotbal. Skvěle by se přitom mohl uplatnit i ve Slezském divadle. Ivanovi se tato myšlenka líbila," mínil Lumír Sedláček.

Závěr basketbalové kariéry v BK Opava

Ivan Trojan dává trenérovi Petru Czudkovi novou možnost na opavskou rozehrávku. Ne, že by se Jakub Šiřina musel nějak zvlášť strachovat o post prvního rozehrávače, ale hlavní hrdina filmu Václav by se i ve svých osmačtyřiceti letech měl na palubovku určitě dostat.

„Na jeho zkušenosti bych chtěl sázet především v závěrech zápasů. Absolvoval s námi týden letní přípravy, měl i proslov ke kabině. Kluky zná a věřím, že by pro nás mohl být stále platným hráčem," usuzoval právě Petr Czudek.

O příchodu Ivana Trojana (na fotografii v pozadí) do Opavy se spekulovalo už od léta, kdy s opavskými basketbalisty absolvoval týden přípravy. Dalo se očekávat, že mu trenér Petr Czudek šanci skutečně dá.

O příchodu Ivana Trojana (v pozadí) do Opavy se spekulovalo už od léta, kdy s opavskými basketbalisty absolvoval týden přípravy. Dalo se očekávat, že mu trenér Petr Czudek šanci skutečně dá.

Že je pro Ivana Trojana slezská metropole skoro zaslíbená, se potvrdilo i na podzim. Tehdy na post hlavního trenéra SFC Opava nastoupil kouč David Vavruška. Netrvalo dlouho a došlo i na jejich seznámení. Oba si údajně perfektně kápli do noty a další nabídka na zajímavou pracovní pozici doslova visela ve vzduchu.

„Na jaře s ním počítám jako s konzultantem," připustil trenér David Vavruška.

Velká výzva

Ivan Trojan se v Opavě bude moci věnovat i herectví. Ředitel místního divadla Jindřich Pasker s ním má velké plány. Spekuluje se, že pro začátek by měl vystřídat Petra Vaňka v titulní roli činohry Sluha dvou pánů.

Fanouška Bohemians 1905 tak nejspíš čeká náročné stěhování. Z rodné Prahy se přesune do Opavy. V osmačtyřiceti letech se ještě pokusí vzkřísit svou basketbalovou kariéru. Zároveň se bude podílet na záchraně Slezského FC a výraznou posilu v něm má také Slezské divadlo.

Můžeme jen spekulovat nad tím, jestli Ivanu Trojanovi při všech fotbalových i basketbalových zápasech a trénincích nebo třeba divadelních reprízách zbude nějaký volný čas.

„Jsem člověk, který rád přijímá výzvy. Opava na mě udělala velký dojem. Rád v životě zkouším něco nového. Udělám všechno pro to, aby má práce na všech třech frontách byla maximálně úspěšná," uvedl exkluzivně pro redakci Opavského a hlučínského Deníku Ivan Trojan.

Petr Dušek