Po loňském nevydařeném létě se letos provozovatelé přírodních koupališť a nádrží mohou radovat z velkého zájmu lidí. Návštěvnost se výrazně nesnížila ani ve chvíli, kdy se v některých lokalitách objevily sinice. Jedním z nich byla například hlučínská štěrkovna.

„Krajská hygienická stanice u nás skutečně zaznamenala menší výskyt sinic, ale nejednalo se o nic vážného, což potvrdil také další odběr, kdy už byla naše voda opět v pořádku," řekla Kateřina Zedníková z areálu hlučínské štěrkovny.

„Co se týká návštěvnosti, ta byla letos podobná jako před dvěma lety. Krásné počasí koupání na rozdíl od loňského deštivého léta nahrávalo. Zpráva o sinicích zájemce od koupání neodradila. Občas se lidé chtěli informovat, jak situace vypadá, ale nešlo o nic vážného," shrnula letošní sezonu z pohledu provozovatele Kateřina Zedníková.

Velmi podobnou zkušenost mají také u Budišova nad Budišovkou, kde se v přírodní nádrži minulý týden objevily sinice. Majitelka autokempu Marie Schrammová je však přesvědčena, že se zhoršená kvalita vody na návštěvnosti nijak neodrazila. „Kemp není na nádrži závislý. Máme vlastní koupání," řekla Schrammová.

Tento týden testy kvality vody v budišovské nádrži ukázaly o stupeň lepší výsledek. Podle Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje je tamní voda vhodná ke koupání, i když jsou některé její vlastnosti zhoršené. Marie Schrammová se naopak podivila, že voda vydržela čistá tak dlouho.

Podle ní se v minulých letech zhoršila mnohdy už ke konci července. „Na to, že bylo letos takové horko, je voda překvapivě čistá. Sinice se objevily až v polovině srpna," dodala Schrammová.

Nejhorší kvalitu vody v posledních letech měla přírodní nádrž v Budišově nad Budišovkou v roce 2012. Naopak loni se v ní mohli lidé bezstarostně koupat celé léto.

V Opavě je symbolem koupání ve volné přírodě Stříbrné jezero, které se i letos těšilo velké oblibě návštěvníků. Navíc Krajská hygienická stanice měla pro všechny milovníky koupání na Sádráku dobrou zprávu, když při každé své kontrole konstatovala, že voda ke koupání vhodná je.

„Rád využiji příležitosti jít si zaplavat ven. Oceňuji, že na kvalitu vody někdo dohlíží. Přiznám se, že jsem vůbec nevěděl, že měli v Hlučíně problémy se sinicemi. Letos jsem se tam koupat nejel a asi kdybych o sinicích věděl, tak bych si takový výlet hodně rozmýšlel," říká Erik Klinger z Malých Hoštic.

Lada Poštulková, Petr Večeřa