Oč konkrétně jde? Skládka odpadků v Holasovicích, kam společnost Marius Pedersen i opavské technické služby sváží opavské odpadky, bude za chvíli plná. Předpokládá se, že její kapacita bude naplněna v průběhu pěti až šesti let. Kam poté dál s odpadky? To je otázka.

Podle náměstka opavského primátora Dalibora Halátka (nestr.) se firma Marius Pedersen snaží holasovickou skládku udržet co nejdéle, a proto projednává možnosti zvětšení kapacity.

„Dříve tato skládka patřila městu Opava, které ji však před lety prodalo. Vznikla akciová společnost Elio Slezsko, v níž má Opava spolu s Krnovem, Bruntálem a Holasovicemi podíl. Většinu v této společnosti má právě Marius Pedersen," uvedl Dalibor Halátek.

Na radnici tak začínají pomalu přemýšlet nad možnostmi dalšího ukládání odpadků. Jednou z nich je využití jiné skládky, druhou energetické využití části odpadu někde poblíž města, nebo odvoz do plánované spalovny v Karviné. V tomto případě by se odpadky, které Opavané po roce 2015 vyprodukují, svážely do spalovny v Karviné auty.

„Kdyby k tomu snad opravdu došlo, tak musíme počítat s tím, že spálení tuny odpadu by bylo dražší než současná cena za uložení na skládku. Nyní za jednu tunu platíme jedenáct set korun," pokračuje náměstek a netají se tím, že představu aut mířících z Opavy do Karviné považuje za tak trochu absurdní. Věc má navíc ještě jeden háček: fungování karvinské spalovny je do roku 2015 je nereálné.

Náměstek odpověděl i na otázku, proč nemůže Opava vyvážet na jiné skládky v okolí. Podle jeho slov je ve hře smlouva s ELIO Slezsko, kde má město podíl, a tedy vyjednány nejlepší ceny. Skládky v okolí jsou využívány pro ukládání např. nebezpečných či jiných odpadů.

„Aby tedy holasovická skládka vydržela co nejdéle, musí se Opava snažit mít ještě méně odpadů, než má, i když jsme na tom poměrně dobře," doplnil Halátek. Na skládku do Holasovic se nyní vyváží vše, co hodíte do klasického kontejneru či popelnice, tedy neseparovaný odpad. A v tom mají Opavané rezervy.

Z celkového obsahu neseparovaného komunálního odpadu by se ještě dalo vyseparovat osmdesát procent.

O problému vás budeme dále informovat.