Školní Ekotým pečlivě zanalyzoval prostory a zjistil, že se přímo nabízí přesunout sborovnu jinam. Sborovna se přestěhovala do kabinetu učebních pomůcek. Původní místnost byla využita jako nová badatelna. Nacházejí se zde přírodovědné sbírky, různé informační zdroje a učitelé tady mohou provádět i pokusy.

V badatelně momentálně probíhají i schůzky školního Ekotýmu. Proměna sborovny si celkově vyžádala 50 000 korun.

O celý projekt se začala zajímat společnost Ikea. Ta mimochodem klade velký důraz na ochranu a zlepšování životního prostředí a hodně se zaměřuje na prosazování ekologických myšlenek. Ikea je mimochodem generálním partnerem programu Ekoškola, v němž vávrovická základka drží hned dva tituly.

Pod oběma úspěchy se pozitivně podepsaly školní aktivity v oblasti odpadů, úspor energií, hospodaření s vodou a vztah k ochraně životního prostředí.

Vávrovická malotřídní základka má velkou tradici, která byla rozepsána už v roce 1922. I když někteří mají za to, že systém malotřídek není pro žáky úplně vhodný, ve Vávrovicích z toho udělali svou výsadu. Naprosto přirozenou cestou zde spolupracují různé věkové skupiny, což má za důsledek to, že děti jsou samostatnější a zodpovědnější.

Učitelé si navíc mohou osvojit netradiční a zajímavé metody výuky. Součástí školy je také přírodní zahrada, kde se nachází ukázky ekosystémů české přírody. Ikea také vytvořila projekt Spolu s vámi, v němž můžete hlasovat o nejlepší školní proměnu.

Kromě vávrovické základky jsou do něj z opavského okresu zapojeny také projekty ZŠ a MŠ Melč a ZŠ a Gymnázium Vítkov. Hlasovat je možno na internetové stránce www.spolusvami.cz. Na dvanáct nejzajímavějších projektů čekají hodnotné ceny.

Petr Dušek