„Jen za aktovku se zpevněnýni zády jsem zaplatila tisíc korun,“ podotkla. „Školní pomůcky jsem začala nakupovat až ke konci prázdnin. Něco v kamenných obchodech, něco pak v supermarketech,“ dodala. Dva tisíce korun, to je tedy suma, kterou rodiče vynaloží na nakoupení nezbytných pomůcek pro prvňáčka. Aktovka, penál, složka na číslice či písmena, kapsář či cvičební úbor, to je jen zlomek z toho, co musí dítě při nástupu do první třídy mít. „Ano, lidé už chodí nakupovat školní pomůcky,“ sdělila vedoucí prodejny Moravel v Opavě Hana Černá.

Její slova potvrdili i další prodavačky z opavských papírnictví. Největší žně mají prodejci posledních čtrnáct dní v srpnu a první dva týdny v září. Drobní obchodníci se shodují, že supermarkety jsou pro ně velikou konkurencí. Potvrdila to jednak majitelka papírnictví Fialka v Kylešovicích Ludmila Petrakovičová, také Svatava Janečková, jejíž prodejnu najdete na Olomoucké ulici. „Supermarkety nám dělají čáru přes rozpočet,“ nechala se slyšet Janečková a dodala: „Nejvíce u nás lidé nakupují obaly na sešity a učebnice. Snažíme se konkurovat supermarketům, je to ale dost obtížné. Rok od roku jsou tržby nižší.“

Podle jejích slov vyjde vybavení pro prvňáčka na nějakých pět set korun a více, nepočítáme-li aktovku a přezůvky, ale pouze papírenské zboží. „Odlehčenou kvalitní aktovku se zpevněnými zády zde dostanete koupit za zhruba pět set korun. „Záleží také na tom, zdali chtějí rodiče pro děti vybavení s moderním designem, to ale dle mého názoru nemusí být vždy praktické,“ nechala se slyšet Janečková.

V prodejně Moravel se ceny aktovek pohybují od pěti set do dvou tisíc korun, potvrdila to Hana Černá. „Součástí dražších aktovek jsou například penály, sáčky na přezůvky a jiné,“ podotkla. Vedoucí prodejny Optys na Rybářské ulici Jana Šaradinová se nechala slyšet, že v této prodejně pořídíte klasickou aktovku okolo tisícikoruny, školní batohy pro starší děti pak kolem pěti set korun. Podle jejího názoru základní pomůcky pro prvňáčka, včetně aktovky vyjdou na zhruba patnáct set až dva tisíce korun.