Není jednoduché předstoupit před publikum a ujmout se role oddávajícího. Na vlastní kůži si to vyzkoušeli někteří zastupitelé, kteří k této činnosti byli zvoleni městskou radou.

Nejprve se uskutečnila teoretická část, na níž se všichni zúčastnění dozvěděli některé užitečné informace, jak si při samotném obřadu mají počínat. Zbytečně neurychlit krok, nezvyšovat hlas, udržovat si patřičný odstup od snoubenců. To a mnohé další se bylo možné dozvědět v úvodní části semináře.

Nechybělo hned několik zajímavých dotazů a hlavně historek. Mluvné dítě anebo hlučná ohrádka s kozami v blízkosti svatebního místa - i takto nelehké překážky někdy musí oddávající zdolávat. Mezi přísedícími nešlo přehlédnout trenéra opavských basketbalistů Petra Czudka, jenž je také členem městského zastupitelstva a jednou si už pozici oddávajícího vyzkoušel.

„Chystám se oddávat své kamarády a chtěl jsem se o tom dozvědět co možná nejvíc. V minulosti už jsem fungoval jako takový falešný oddávající na svatbě basketbalisty Pavla Pumprly. Vím, že tam byla celá řada nedostatků. Hrbil jsem se, špatně artikuloval a tak dále. To všechno chci odbourat," připustila s úsměvem legenda českého basketbalu.

Po teoretické části se přešlo k praxi. Byť se zprvu zdálo, že o post prvního dobrovolníka velký zájem nebude, nakonec se této role zhostil Marek Veselý. A soudě podle laického a později také odborného oka si nevedl vůbec špatně. Svůj projev si precizně připravil, odmluvil ho s jistotou, bez nervozity a plynule.

Dobře navíc zafungovala spolupráce s opavskou vedoucí matriky Hanou Kazimírskou. Následný potlesk byl na místě.

„Podíváme se a zhodnotíme projev budoucích oddávajících. Upozorníme třeba na to, aby se neopakovala stejná slova v jedné větě. Někdy se objevuje i, pro náš region typické, zkracování a podobně. Takové kurzy probíhají výjimečně. Šli jsme do toho hlavně proto, že se nám obměnila struktura oddávajících," popsala práci s novými oddávajícími Hana Kazimírská.

Velmi zběhlým člověkem v oboru je také jeden z členů Akademie nevšedního vzdělávání, která seminář organizuje, Radim Martynek. Ten je už ze své praxe zvyklý na některé chyby, jež se v projevech začínajících oddávajících objevují. Zároveň však dodal, že o žádné hrůzostrašné přehmaty rozhodně nejde.

„Zaznamenali jsme spíš různé „přežblebty" či „přeřeky". Nejednalo se o žádné prohřešky vůči etiketě, zákonům nebo třeba zvyklostem. Chceme ukázat, jak úžasně může vypadat svatební obřad v jednadvacátém století," mínil Radim Martynek.