„Před pár lety mě na jednom Dni Země oslovil nápad fairtradového obchodu, tak jsem se o to začal více zajímat,“ říká Pavel Durčák. Několik let pak vedl propagační stánky na nejrůznějších akcích, ale až letos uspořádal větší akci spolu se sdružením Ekolyceum.

„Férová snídaně byl jen jiný způsob jak upozornit na tento program. V Opavě byl piknik v trávě organizován poprvé, takže jsme v podstatě testovali zájem. Příští rok se to pokusíme udělat ve větším stylu,“ slibuje Durčák.

Kdo by však očekával, že férový obchod je dobře vynášející byznys, asi by se divil. „Fair trade je můj koníček, ale neživím se tím. Vše to stojí na dobrovolnické bázi. Já osobně profesně školím počítače,“ vysvětluje svůj postoj.

Ale jak Pavel Durčák dodává, běžně si fairtradovou čokoládu i jiné výrobky kupuje a přál by si, aby se k němu připojili i další Opavané.

Co je to fair trade?
Jedná se o způsob obchodu, jehož cílem je přímá a účinná podpora znevýhoděných pěstitelů a řemeslníků z rozvojových zemí světa. Je založen na férovém partnerství mezi producentem a spotřebitelem. Skrze spravedlivou cenu dojde k zastavení dětské práce, zajistí se důstojné pracovní podmínky a rozvoj zemí třetího světa.

Koupí výrobku s označením Fairtrade vyjadřujete svou solidaritu s lidmi, kteří jej vyrobili.

Pavel Durčák: Fair trade není charita

V polovině května pořádalo v Opavě občanské sdružení Ekolyceum ve spolupráci s organizací Na Zemi Férovou snídani, do níž se mohli zapojit všichni, kteří se zajímají o spravedlivý obchod a zlepšování životních podmínekv třetích zemích. Pavel Durčák, který byl jedním z organizátorů akce, vysvětluje, co všechno za myšlenkou fair trade stojí.

Fair trade neznamená biopotravina?

„Zatímco biopotravina může být klidně i český výrobek, fair trade produkty jsou výrobky ze zemí třetího světa. Ale samozřejmě i zde jde o ochranu životního prostředí, neboť většina fairtradových výrobků jsou současně i bioprodukty. Navíc jde ale o to, aby producent, například farmář, dostal za svou práci spravedlivou odměnu.“

Kde mohou Opavané fairtradové výrobky zakoupit?

„Člověk je může nejsnáze sehnat v prodejnách zdravé výživy, něco bývá i v marketech a drogeriích. Každopádně neomezený výběr lidé najdou na internetu.“

Jsou fairtradové výrobky dražší?

Určitě je cena vyšší, a to hlavně ze dvou důvodů. Fair trade výrobky se snaží být opravdu kvalitní. Ceny se tedy dají srovnávat pouze s běžnými výrobky s vyšší kvalitou. Druhou věcí je, že producent daného výrobku dostane zaplaceno podstatně vyšší částku, kterou může dále použít na rozvojové projekty, jako je třeba stavba škol, výstavba studní.

Jaké výrobky mohou být takzvaně férové?

V Česku jsou neznámější potraviny, a to káva, čaj, čokoláda. Ale existují i fair trade řemeslné výrobky jako třeba košíky, šperky či textil z biobavlny, které se pak vytváří také i v chráněných dílnách.

Fair trade má tak i vliv na charitu.

Lidé si často spojují fair trade s charitou, nicméně fair trade nelze označit za charitu. Jedná se jednoduše o obchod. Spotřebitel kupuje výrobek, u kterého si je jist, že je jak ekologicky, tak sociálně čistý.

Andrea Jarošová