Nová okna, celkové zateplení a hlavně krásná fasáda. Mateřská škola Darkovičky se za čtvrt roku proměnila v sen každého malého dítěte. Co se týče vzhledu, těžko bude v okrese i kraji hledat konkurenci. Výsledek oprav je totiž opravdu parádní.

Slavnostní ukončení rekonstrukce bylo na programu ve středu. Zúčastnili se ho také hlučínský starosta Pavol Kubuš a místostarosta Alfons Laňka.

„Práce probíhaly tři měsíce a stavebníci se snažili co nejméně omezit provoz školky. Za zmínku stojí určitě to, že i když projektovaný rozpočet stavby byl 3,5 milionu korun, tak se podařilo v rámci výběrového řízení snížit cenu na polovinu," uvedl tiskový mluvčí Hlučína Miroslav Pech a ještě připojil několik postřehů: „Navíc z této částky je pětaosmdesát procent zaplaceno ze Státního fondu životního prostředí a jen zbylých patnáct procent si hradí město."

Jestli něco dětem ze školky nehrozí, tak je to zima. Považte sami. Fasáda byla zateplena čtrnácticentimetrovou vrstvou polystyrenu. Na střeše je dokonce tato vrstva ještě o osm centimetrů hrubší. „Nemalá část nákladů na topení se tak vrátí už během letošní zimy. Na střeše je nová krytina a v rámci oprav se myslelo i na takové detaily jako jsou nový hromosvod, stříšky nad dveřmi či třeba okapový chodník," pokračoval Miroslav Pech.

Na závěr se ještě jednou vraťme k celkové vizáži školky, která vlastně i dotvrzuje skutečnost, že v Hlučíně se opravdu důsledně dbá na to, aby se děti v těchto zařízeních měly co nejlépe. Podobně jako při opravách jiných hlučínských objektů určených dětem se o barevný návrh fasády postaraly samy učitelky. Výsledek stojí za to.

„Hlučín se jako jedno z mála měst v České republice může pochlubit dostatkem místa pro děti v mateřských školách. Chodí sem šestapadesát dětí. Ve školce jsou dvě třídy. Jedna srdíčková a druhá sluníčková. Právě proto fasádu budovy symbolicky zdobí velké sluníčko," uzavřel.

Petr Dušek