Podle analýz Zdravotního ústavu České republiky mají takové materiály ve školkách vymýtit škodlivé bakterie a viry. U těchto aplikací byly ověřeny účinky.

„Po dobu čtyřiadvaceti měsíců je garantována až devadesátiprocentní eliminace výskytu patogenních kolonií bakterií, výskytu virů, eliminace rizik přenosu kontaktních nákaz a dalo by se pokračovat," vysvětloval tiskový mluvčí Hlučína Miroslav Pech.

A jak se nanomateriály vůbec nanáší? Je k tomu používána speciální postřiková technologie.

Ošetří se stropy a stěny heren, kde děti většinou tráví největší množství času. „Jedná se o bezbarvou tekutinu bez zápachu, která okamžitě zasychá a nenechává žádné stopy. Může být aplikována také na hračky a vybavení interiérů. Na ošetřených plochách pak vznikají antibakteriální povrchy," posunul se dále Miroslav Pech.

Proces nanášení těchto materiálů není dlouhý. Trvá jen několik minut a nemusí se při něm nic stěhovat. Následný úklid není nutný. Potom, co se ošetřené prostory krátce odvětrají, mohou děti opět dovnitř.

Projekt sleduje, jestli ošetřené interiéry mají pozitivní vliv na zdraví dětí. Příznivý dopad by měl být zejména na jedince s respiračními onemocněními. Nanomateriály učitelé mateřských škol ocení především ve chvíli, kdy smogová situace nedovolí jít s dětmi na procházku.

Jednou z velkých výhod této technologie je fakt, že dokáže provzdušnit místnost. Tyto aplikace už dosáhly velmi kladných výsledků. Úspěšně byly odzkoušeny například v Městské nemocnici v Ostravě, sanitních vozech, ostravských školkách či třeba ambulancích praktických lékařů.

„Ředitelky školek mají za úkol jednou měsíčně vyplnit hodnotící tabulku, jež sleduje počet nemocných dětí a příčinu jejich onemocnění. Výsledky a celková hodnotící zpráva bude použita jako případná studie pro realizaci tohoto projektu i v dalších lokalitách," uvedl hlučínský tiskový mluvčí.

Aplikace nanomateriálu není levnou záležitostí. Cena za jeden čtvereční metr činí 230 korun: „V případě našich dvou školek jde skoro o 120 000 korun. Díky zapojení do tohoto projektu, který je dotován, byla částka za nástřik jen asi desetinou této ceny."

Petr Dušek