VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školky řeší docházku, rodiče píšou omluvenky

Častou nepřítomnost dítěte ve školce musejí ředitelky hlásit sociálce. Opavsko není v tomto směru výjimkou.

21.9.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/ Libor Plíhal

Více práce a papírování. Tak lze ve zkratce popsat současnou situaci ve školkách na Opavsku. Začal totiž školní rok a s tím nově spojené povinné předškolní vzdělávání dětí, kterým bylo pět let.

Jak redakci vysvětlila ředitelka Mateřské školy na Husově ulici ve Vítkově Miluše Špoková, povinná předškolní docházka znamená pro děti a jejich rodiče pravidelnou docházku do mateřské školy nejméně na čtyři hodiny denně.

„Většina dětí, hlavně od zaměstnaných rodičů, chodí na celý den,“ uvedla Špoková s tím, že každou nepřítomnost dítěte musí písemně omlouvat. „Pro školu to znamená evidovat absenci docházky. Dokonce jsme si na to vytvořily omluvné listy. Samozřejmě to znamená více času a papírování,“ doplnila.

O docházce pak mluvila také ředitelka Mateřské školy Sedmikrásky na Neumannově ulici v Opavě Eva Matušková. „Třídní učitel eviduje docházku své třídy. V případě neomluvené absence nebo zvýšené omluvené absence informuje třídní učitel ředitele školy, který poskytnuté informace vyhodnocuje.

Při zvýšené omluvené nepřítomnosti ověřuje její věrohodnost,“ popisuje Matušková a dodává, že pro školku to znamená  samozřejmě více práce. „Je potřeba pohlídat a evidovat nepřítomnost dítěte, zapisování do omluvného listu a sledování, zda dítě dochází pravidelně nebo je jeho nepřítomnost opakovaná. Máme také nepříjemnou povinnost hlásit častou nepřítomnost na orgán sociálně-právní ochrany dětí,“ dodala.

K povinné docházce se vyjádřila také Radka Josefusová, ředitelka Mateřské školy na Cihelní ulici v Hlučíně. Ředitelka mateřské školy je podle ní povinna všechny skutečnosti a povinnosti uveřejnit ve školním řádu.

„Tomu předcházela spolupráce s Městským úřadem Hlučín. Museli jsme evidovat všechny předškoláky z naší spádové oblasti, zda se dostavili k zápisu, zda se vzdělávají v jiném typu nebo speciální mateřské škole, nebo budou žádat individuální formu vzdělávání,“ vysvětluje Josefusová.

„Dále spolupráce se spádovou školou ZŠ Hlučín, Rovniny a domluvit se na stejném způsobu omlouvání dětí, což vytvoří návaznost při vstupu dětí do školy,“ pokračuje. Jak dále uvedla, museli vytvořit on-line omluvenku, informovat rodiče a informace vyvěsit na viditelná místa. Podle jejích slov přináší povinná předškolní docházka více práce a povinností pro obě strany.

„Je druhý týden v září a zatím nemáme problémy. Rodič pošle on-line omluvenku ředitelce školy, ta předá informaci učitelkám, které mají vytvořen zvláštní sešit pro tento účel. Ale vše ukáže čas,“ řekla a dodala: „Podle mého názoru je zavedení této povinnosti zcela zbytečné, ale hovořím jen za mou spádovou oblast Hlučína. Nikdy jsem neměla s docházkou předškoláků problémy, ba naopak.“

K povinnému zápisu nepřišly v Opavě desítky pětiletých dětí

Téměř šedesát dětí se v Opavě nedostavilo k povinnému zápisu do mateřské školy v rámci předškolního vzdělávání. Redakci to potvrdila vedoucí odboru školství opavského magistrátu Andrea Štenclová.

„Ověřením údajů z proběhlých zápisů jsme zjistili, které děti k zápisu nepřišly. Kontaktovali jsme zákonné zástupce a zjišťovali důvody,“ uvedla Štěnclová s tím, že se jedná například o nahlášení dítěte mimo spádový obvod Opavy, pobyt v zahraničí, odstěhování se z místa trvalého bydliště a podobně.

„Nyní provádíme šetření u zbývajících devíti dětí,“ podotkla. Rodiče se podle jejího vysvětlení dopustí přestupku tím, že jako zákonní zástupci nepřihlásí dítě k povinnému předškolnímu vzdělávání. Za uvedený přestupek lze pak podle jejích slov uložit pokutu až pět tisíc korun.

„Povinné předškolní vzdělávání je možné plnit také individuálním vzděláváním dítěte, které se uskutečňuje bez pravidelné denní docházky dítěte do mateřské školy. Mateřská škola pak ověří úroveň osvojování očekávaných výstupů v jednotlivých oblastech a případně doporučí zákonnému zástupci další postup při vzdělávání,“ uzavřela.

Autor: Veronika Schindlerová

21.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 18 000 Kč

Úředníci všeobecné správy vnitřních věcí státu REFERENT/-KA VEŘEJNÉ SPRÁVY NA ÚSEKU ÚČETNICTVÍ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Ing. Hana Dlouhá, tel. 737 817 162, e-mail: h.dlouha.mu@budisovnb.cz, Písemnou přihlášku doručte osobně nebo poštou na podatelnu na adresu: Městský úřad, Halaškovo nám. 2, 747 87 Budišov nad Budišovkou do 15.3.2018 do 12:00 hod. Na obálku s požadovanými dokumenty k výběrovému řízení uveďte "neotvírat, výběrové řízení - referent účetnictví", SŠ vzdělání, pracovní poměr na dobu určitou., Náplň práce: samostatné účtování na uceleném úseku účetnictví obcí a příspěvkových organizací, zejména pak agenda výdajů, pokladních operací, nákladů a výnosů, sledování a evidování pohybu a stavu finančních prostředků na účtech, včetně kontroly bankovních zůstatků a hotovosti, účtování a evidence závazků., Bližší informace a povinné náležitosti písemné přihlášky uchazeč do výběrového řízení naleznete na http://www.budisov.eu/. Pracoviště: Město budišov nad budišovkou, Halaškovo náměstí, č.p. 2, 747 87 Budišov nad Budišovkou. Informace: Hana Dlouhá, +420 737 871 162.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Strojírenský technik 30 000 Kč

Ostatní specialisté v oblasti průmyslového inženýrství a v příbuzných oblastech PROCESNÍ INŽENÝR -KA PRO ZLEPŠOVÁNÍ VÝROBY / LEAN INGINEER. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: KO: Morbitzer Radka, tel.: 553 825 511 - volejte pouze 7:00 - 15:00 hod., e-mail: radka.morbitzer@mdlz.com, VŠ technického směru NEBO SŠ s praxí min. 1 rok ve výrobě na obdobné pozici; zájem a znalosti o metodiky Lean a Six Sigma; organizační dovednosti; prezentační schopnosti - vést mini-workshop pro operátory, ale i prezentovat pro vedení., Pracoviště Opava, nástup dle dohody., Náplň práce: soustředit se na stroje, aby ještě lépe vyráběly; nastavit lidem ve výrobě podmínky tak, aby dobře obsluhovali stroje; komunikovat s operátory výroby, kvalitou a údržbou;používat metodiky a nástroje štíhlé výroby (Integrated Lean Six Sigma); pochopit, jak funguje linka, a navrhovat řešení problémů pomocí analýzy kořenových příčin (Root Cause Analysis), pravidelných porad atd.; analyzovat příčiny odpadu a snižovat jejich množství.. Pracoviště: Mondelez cr biscuit production s.r.o. - provozovna opava, K Celnici, č.p. 277, 747 73 Vávrovice. Informace: Radka Morbitzer, +420 553 825 511.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 25 020 Kč

Vychovatelé pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami VYCHOVATEL/-KA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25020 kč, mzda max. 29400 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Mgr. Jiřina Bejdáková nebo Ing. Jiřina Smolková, tel. 606 424 451 nebo 556 309 231 v pracovní dny v době od 9 - 14 hod., e-mail: reditelka@dd-melc.cz, SŠ vzdělání + DPS zaměřený na speciální pedagogiku nebo VŠ vzdělání (dle zákona č. 563/2004 Sb., § 16 VŠ magisterský nebo bakalářský studijní program zaměřený na speciální pedagogiku)., Požadavky: psychická způsobilost, komunikativnost, empatie a flexibilita.. Pracoviště: Dětský domov a školní jídelna, melč 4, příspěvková organizace, 747 84 Melč. Informace: Jiřina Bejdáková, +420 606 424 451,556 309 231.

Věda a výzkum - Věda a výzkum Výzkumný a vědecký pracovník 25 000 Kč

Technici v ostatních chemických a fyzikálních vědách (kromě chemického inženýrství) VÝVOJ A TECHNICKÁ PODPORA PRO VÝROBU SPECIÁLNÍCH OBALŮ. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: *KO: Hromada Hynek, e-mail: bornit.hr@email.cz, SŠ/VŠ technického zaměření, pracovník pro rozvoj a technickou podporu výroby, znalost fyziky, tech. kreslení, pečlivost, zodpovědnost, samostatnost, schopnost učit se nové věci, spolupráce v malém kolektivu., Mzda od 25 000 Kč, pracoviště Branka u Opavy, nástup ihned.. Pracoviště: Bornit s.r.o., Školní, č.p. 284, 747 41 Hradec nad Moravicí. Informace: Hynek Hromada, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

BK Opava - Svitavy
10

Nervy drásající bitva pro Opavu

Ilustrační foto

Martin Pospíšil: Smutku je na světě celkem dost, tak proč ještě přidávat

Svatební veletrh inspiroval opavskou veřejnost

/FOTOGALERIE/ Opavský a Hlučínský deník dnes pořádá Svatební veletrh v útrobách Obchodního centra Breda & Weinstein, které je partnerem celé akce.

Buduje se dálniční sjezd do outletového centra

/FOTOGALERIE/ Jednání o trvalém napojení pokračuje, je to však běh na dlouhou trať

Opava míří do Táborska bez Jursy

/POZVÁNKA/ Lídr fotbalové Fortuna národní ligy z Opavy míří na jih Čech. Na novém stadionu v Táboře ho v sobotu čeká domácí Táborsko. Slezané v úvodním zápase vyhráli s přehledem v Sokolově, Jihočeši padli v Příbrami.

Opava chce naskočit na útočnou vlnu

/POZVÁNKA/ Po dvou porážkách chtějí opavští basketbalisté opět naskočit na vítěznou vlnu. V sobotu se jim do cesty představí svitavští Tuři. Trenér Petr Czudek bude mít k dispozici už uzdraveného kapitána Jakuba Šiřinu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT