Pamlsková vyhláška se původně zavedla proto, aby si žáci povinni základní školní docházkou v bufetech nemohly pořídit nezdravé potraviny. V nabídce mohlo být pouze zboží, které odpovídalo zásadám zdravé výživy.

Nabízený sortiment se proto zúžil anebo zcela obměnil. Vzhledem k tomu, že na řadě škol o něj děti nejevily zájem, musely se kiosky zavřít. Od začátku tohoto školního roku je ovšem vyhláška zmírněna a do regálů se mohou vrátit některé potraviny, které předtím byly na „zakázaném“ seznamu.

Školní bufet. Ilustrační foto.
Pamlsková vyhláška? Pro některé paskvil, jiní se jí naopak zastávají

Otázkou je, zda reakce přijde i ze strany samotných školních zařízení. Před dvěma lety totiž musely razantně reagovat a začít fungovat v nově nastaveném režimu.

„V tuto chvíli zvažujeme, zda bufet v naší škole otevřít. Bojíme se však toho, že za čas zákonodárci schválí další vyhlášku, podle které se budeme muset opět zařídit,“ komentoval Miroslav Bučánek, ředitel Základní školy a gymnázia Vítkov.

Společně s ním jsme se vrátili do doby, v níž se musel zastavit provoz školního bufetu.

Doris Chalupová, která vede bufet v Základní škole Otická, přijde kvůli vyhlášce o práci.
Konec školních bufetů? Někde ano

„Nejdříve jsme se pokusili změnit sortiment potravin, o který ovšem mezi žáky nebyl zájem. Kiosek fungoval ještě několik týdnů, ale pak jsme ho zavřeli. Doposud je tento prostor prázdný a nevyužitý. Přijde mi, že pamlsková vyhláška odráží celkovou problematiku schvalování zákonů a vyhlášek v naší zemi. Ty se často šijí horkou jehlou, zavádí se příliš rychle a dostatečně se neuvažuje nad možnými následky,“ doplnil.

Ne všude ovšem můžou o znovuzavedení bufetu uvažovat. V některých školách totiž s prostorem dříve sloužícím těmto účelům naložili jinak. Typickým příkladem je třeba ZŠ Otická v Opavě.

„Bufet jsme museli uzavřít. Změny byly příliš drastické. Podle mého naprosto zbytečně. I bez vyhlášky jsme už předtím prodej některých potravin zastavili. Šlo například o chipsy. Nad obnovením bufetu už dnes ani nemusíme uvažovat, protože prostor dnes slouží k jiným účelům,“ komentoval ředitel ZŠ Otická Jiří Kupčík, jenž ještě dodal, že žáci si nezdravé potraviny stejně obstarávali v okolních prodejnách.

Trenér Ivan Kopecký - Ilustrační foto.
Nový opavský kouč Ivan Kopecký: Fotbalové městečko s fantastickými diváky
Joel Kayamba - Ilustrační foto
Joel Kayamba míří do Plzně, jde o největší přestup Opavy

Najdou se však i školy, v nichž pamlsková vyhláška nevedla k uzavření kiosků.

„Museli jsme změnit sortiment, sladkosti a podobně šly pryč. Na druhou stranu mírně oslazené vody a některé druhy pečiva jsme chtěli zachovat. Prošli jsme i kontrolami a vše bylo v pořádku. O zachování bufetu jsme stáli nejen my, ale třeba i rodiče žáků. Zůstal zkrátka ke spokojenosti všech. Jsme moc rádi, že teď budeme moci sortiment rozšířit,“ uvedl ředitel ZŠ Englišova v Opavě Jan Škrabal.

Ilustrační foto
Útočník z heraltického paneláku zamířil na Pankrác