Pamlsková vyhláška se původně zavedla proto, aby si žáci povinni základní školní docházkou v bufetech nemohly pořídit nezdravé potraviny. V nabídce mohlo být pouze zboží, které odpovídalo zásadám zdravé výživy.

Nabízený sortiment se proto zúžil anebo zcela obměnil. Vzhledem k tomu, že na řadě škol o něj děti nejevily zájem, musely se kiosky zavřít. Od začátku tohoto školního roku je ovšem vyhláška zmírněna a do regálů se mohou vrátit některé potraviny, které předtím byly na „zakázaném“ seznamu.

Otázkou je, zda reakce přijde i ze strany samotných školních zařízení. Před dvěma lety totiž musely razantně reagovat a začít fungovat v nově nastaveném režimu.

„V tuto chvíli zvažujeme, zda bufet v naší škole otevřít. Bojíme se však toho, že za čas zákonodárci schválí další vyhlášku, podle které se budeme muset opět zařídit,“ komentoval Miroslav Bučánek, ředitel Základní školy a gymnázia Vítkov.

Společně s ním jsme se vrátili do doby, v níž se musel zastavit provoz školního bufetu.

„Nejdříve jsme se pokusili změnit sortiment potravin, o který ovšem mezi žáky nebyl zájem. Kiosek fungoval ještě několik týdnů, ale pak jsme ho zavřeli. Doposud je tento prostor prázdný a nevyužitý. Přijde mi, že pamlsková vyhláška odráží celkovou problematiku schvalování zákonů a vyhlášek v naší zemi. Ty se často šijí horkou jehlou, zavádí se příliš rychle a dostatečně se neuvažuje nad možnými následky,“ doplnil.

Ne všude ovšem můžou o znovuzavedení bufetu uvažovat. V některých školách totiž s prostorem dříve sloužícím těmto účelům naložili jinak. Typickým příkladem je třeba ZŠ Otická v Opavě.

„Bufet jsme museli uzavřít. Změny byly příliš drastické. Podle mého naprosto zbytečně. I bez vyhlášky jsme už předtím prodej některých potravin zastavili. Šlo například o chipsy. Nad obnovením bufetu už dnes ani nemusíme uvažovat, protože prostor dnes slouží k jiným účelům,“ komentoval ředitel ZŠ Otická Jiří Kupčík, jenž ještě dodal, že žáci si nezdravé potraviny stejně obstarávali v okolních prodejnách.

Najdou se však i školy, v nichž pamlsková vyhláška nevedla k uzavření kiosků.

„Museli jsme změnit sortiment, sladkosti a podobně šly pryč. Na druhou stranu mírně oslazené vody a některé druhy pečiva jsme chtěli zachovat. Prošli jsme i kontrolami a vše bylo v pořádku. O zachování bufetu jsme stáli nejen my, ale třeba i rodiče žáků. Zůstal zkrátka ke spokojenosti všech. Jsme moc rádi, že teď budeme moci sortiment rozšířit,“ uvedl ředitel ZŠ Englišova v Opavě Jan Škrabal.