Hlavní úspěch je však potkal nyní na největším mezinárodním festivalu dětí a mládeže A-filmteensfest s dokumentárním snímkem Zapomenutá generace. Opavským žákovským tvůrcům přinesla Čestné uznání v nejmladší kategorii napříč žánry.

Nad ním už byla jen Hlavní cena, takže skončili jako druzí nejvýše ocenění účastníci tohoto světového festivalu. Jejích dokument vysoce hodnotila nejenom mezinárodní porota, ale při slavnostní projekci se dočkal i stejně vysokého uznání od zahraničních účastníků. Vyvrcholení festivalu a slavnostní galavečer za účasti zahraničních autorů a hostů z Jižní Koreje, Německa, Rakouska, Švédska, Velké Británie a Irska se uskutečnil 10. června na Stáním zámku v Mnichově Hradišti. Moderátorem byl známý herec Tomáš Hanák a pak s ředitelkou festivalu Zuzanou Dražilovou předali úspěšným tvůrcům jejich ceny.

Opava.
Občané nechali Opavu propadnout. Nejhůře vnímají podporu sportu a volného času

Festival A-filmteensfest, zaměřený na autorskou tvorbu dětí a mládeže, patří mezi celosvětově nejprestižnější filmové přehlídky. Opavský dokument Zapomenutá generace vznikl v minulém školním roce a očima dětí zachycuje tři školní roky, ovlivněné pandemií covidu. Pod lektorským vedením Drahomír Streita ho vytvořili Lukáš Vaida, Ondřej Mik a Michal Matula ( střih, titulky a hudba), Samuel Duda a Kristýna Šinová (kamera), Lucie Kavanová, Sofie Anna Moslerová, Nikol Nolčová, Eliška Adamcová, Teodor Adamec, Timothy Paul Hermsen, Pavel Kavan, Robert Gilík, Eliška Babicová, Zuzana Monczmmannová, Julie Ratajová, Stela Ratajová, Laura Gunárová Gorolová a Radana Horáková (scénář a herecké obsazení).

Zámek Dolní Životice.
FOTO: Zámek na Opavsku už nebude sociálním zařízením. Co s ním bude dál se neví

„Závěrečný ceremoniál v Mnichově Hradišti byl mimořádnou oslavou mladých filmařských talentů a ukázka transformační síly kinematografie. Když se večer chýlil ke konci, vzduchem prostupoval pocit zadostiučinění a vděčnosti, který jsme silně vnímali. Odborníci byli v úžasu nad neuvěřitelnými úspěchy a potenciálem těchto začínajících filmařů,“ vzpomíná dnes už klidně Drahomír Streit. Hlavními organizátory festivalu byla nezisková organizace Adonai for People a Sunfilms, které jsou členy mezinárodní filmové organizace YCN – Youth Cinema Network.