Stávající ředitel této krajské příspěvkového organizace Milan Novotný, který kromě toho zastává i post vedoucího odboru investičního a majetkového krajského úřadu, informace o vlivných lidech z kraje komentuje takto: „Nezabývám se tím." Jinými slovy: tyto zprávy považuje za hloupé řeči čtvrté cenové skupiny.

Milan Novotný usedl do ředitelského křesla Školního statku v lednu tohoto roku po odvolání dlouholetého předchozího ředitele Jaromíra Benešla. Toho krajští radní podle slov Novotného odvolali pro jeho manažerské selhání, kdy statek neprosperoval a spoléhal se jen na dotace z kraje. Nicméně to je už minulostí.

Nyní je v čele statku Milan Novotný a také druhý muž. Jiří Zálešák, kterého si ředitel s sebou přivedl jako provozně technického ředitele, a o němž hovoří jako o agroodborníkovi, který je schopen rychlého a účinného jednání.

Jak dlouho oba muži na svých postech zůstanou a kam statek pod jejich vedením směřuje? Odpověd na první otázku je snazší. Milan Novotný chce odejít ihned po výběrovém řízení na nového ředitele, které bude nejpozději do 31. srpna tohoto roku. A Jiří Zálešák? „Myslím, že do výběrového řízení poslal přihlášku," míní Novotný s tím, že jakékoliv otázky týkající se Jiřího Zálešáka zodpoví sám, protože si ho také sám za svého nejbližšího spolupracovníka vybral.

Ředitel: Školní statek zůstane kraji

Ředitel Školního statku v Opavě Milan Novotný je také vedoucím odboru investičního a majetkového Krajského úřadu v Ostravě.

Je to velký a lukrativní majetek. Školní statek v Opavě v Englišově ulici, který je příspěvkovou organizací krajského úřadu. Má sto dvacet milionů aktiv a rozloha jeho pozemků činí sedm set hektarů. Podle stávajícího ředitele Milana Novotného (na fotografii) je opavský školní statek mezi dvěma stovkami škol, které kraj spravuje, bílá vrána, která by měla být i podnikatelskou institucí, a podle toho se také chovat.

Když se Novotného zeptáte, co se se statkem děje, že se mohly vynořit spekulace, odpoví: „Co se děje? Děje se to, že se tu léta nedělo nic." Ředitel tím naráží na dvacetiletou éru svého předchůdce Jaromíra Benešla. „Statek neprosperoval. Pět milionů ročně mu dával kraj, čtyři a půl milionu ročně činily dotace z pozemkového fondu a předchozí vedení z toho udělalo nulu. V roce 2009 dokonce ztrátu," vypočítává Novotný, který po svém příchodu udělal ekonomický rozbor a mimo jiné pořídil i fotografie z opuštěného „detašovaného pracoviště" statku, farmy ve Stěbořicích.

„Zastavil se tu čas. Říká se, že když chcete vědět, jak zemědělství nemá vypadat, jeďte se podívat do Opavy na školní statek," říká Novotný, který chce podle svého tvrzení statek přivést k prosperitě tak, aby se nemusel spoléhat na dotace z kraje. Na otázku, zda tato organizace zůstane kraji i po výběrovém řízení, kdy do jeho čela usedne nový ředitel, Milan Novotný odpovídá: „Ano, i po konkurzu kraji zůstane. Proč jinak by to kraj dělal? Stejně tak zůstane oporou studentům zemědělské školy, kteří zde vykonávají praxi."

Milan Novotný odpověděl rovněž na dotaz, jak se dá jeho funkce na postu vedoucího odboru investičního a majetkového zvládnout s ředitelováním statku: „Dá se to zvládnout. Řídil jsem firmu, která byla obratem stonásobně větší. Také mám dobrý tým lidí." Milan Novotný byl například v devadesátých letech generálním ředitelem a předsedou představenstva Galeny a. s. Opava, řediteloval MSA, a. s. Dolní Benešov, Arako s. r. o. Opava, působil i v dalších společnostech. Je Opavan.