Z celkového počtu pětadvaceti mateřských škol bylo vybráno sedm. Návrhy pro ně zpracoval výtvarník Miroslav Pacner, který realizoval například park v Praze-Vysočanech, v Opavě pak několik soukromých zahrad a také školní zahrady základních a mateřských škol ve Vávrovicících a Žimrovicích,

„Proměněná zahrada může být koncipována do podoby ulity šneka. Nebudou chybět křoviny, proutěné chýše, křoviny, jezírka, štěrk. Děti zde budou mít blíže k přírodě, a budou zde moci chodit třeba i bosy," uvedl náměstek primátora Daniel Žídek (ČSSD), který má školství na starosti. Dále podotkl, že i tyto přírodní školní zahrady může navštěvovat veřejnost.

Zda se z maket, které má radnice k dispozici, stanou skutečné zahrady, závisí na penězích. A ty zatím nejsou jisté. Radnice totiž čeká, zda bude moci požádat o podporu projektu z Operačního programu životního prostředí. Avizovaná výzva však stále nebyla vydána.

V případě, že se peníze na podporu projektu nepodaří získat, počítá Hláska s tím, že sáhne do svých kapes.

Které zahrady čeká proměna?

Pokud se vše podaří a radnice bude mít k dispozici pět až šest milionů, čeká změna školní zahrady u těchto mateřských škol: 17. listopadu, Edvarda Beneše, Havlíčkova, Olomoucká, Šrámkova, Srdíčko na Borovské a Podvihov.

Návrh podoby nové zahrady v Mateřské škole Edvarda Beneše.

Návrh podoby nové zahrady u MŠ Edvarda Beneše. foto: archiv MMO