Ředitelé opavských škol se shodli v názoru, že organizačně byla akce zvládnutá bez problémů, třebaže někde ne bez výhrad. „Pro mě je zásadním problémem to, že studenti před zkouškou nevědí, kolik bodů potřebují k jejich úspěšnému složení, Tak se z maturity ke škodě věci stává otevřená hra,“ míní ředitel Mendelova gymnázia Petr Pavlíček.

Žádné zásadní ani mimořádné poznatky zatím nemá ani ředitelka Slezského gymnázia Milada Pazderníková. „V negativním slova smyslu nás rozhodně nic nezaskočilo a jen mě mrzí, že jsou státní maturity stále odkládány. Zavedené měly být už dávno,“ konstatuje ředitelka Pazderníková.

Ředitel Masarykovy střední zemědělské školy a Středního odborného učiliště zemědělského Arnošt Klein od pedagogů žádné připomínky ke státní maturitě neslyšel. „Souhlasím s názorem ministra školství, že příkaz studentům, aby měli na lavicích jen občanské průkazy a všechny své další věci naskládali pod tabuli, je zbytečně přehnaný. Zavání byrokracií, která by už na školách neměla co dělat,“ konstatuje ředitel Klein.

Státní maturity na nečisto se na Vyšší odborné škole a Hotelové škole uskutečnily bez problémů. „Jsme jednoznačně pro jejich zavedení a také ohlasy našich studentů, kteří si je mohli vyzkoušet, byly pozitivní,“ říká zástupce školy Milan Šmíd.

Zásadní připomínky k textům od žáků ani pedagogů nezaznamenal ani ředitel Střední školy na Husově ulici Josef Vilímec. „Jak jsme dopadli, zjistíme až po vyhlášení výsledků. Na hodnocení je proto zatím brzo,“ míní ředitel Vilímec.

Ředitel Středního odborného učiliště stavebního Bedřich Štencel má z ukázky státní maturity podle svých slov smíšené pocity. „Vadí mi na ní spousta administrativy a vyskytly se i některé jiné negativní drobnosti. Své názory jsem už organizátorovi státní maturity sdělil,“ vysvětluje ředitel Štencel.