Do místnosti za slavkovským obecním úřadem přicházíme krátce před půl sedmou. Čilý ruch před budovou i v ní dává tušit, že zasedání zastupitelstva možná nebude mít úplně hladký průběh. Představitelé Slavkova se totiž sešli zejména kvůli jednomu bodu a tím byl záměr Zemědělského podniku (ZP) Otice vybudovat v obci sociální zázemí pro sezonní zaměstnance.

Celkem pětapadesát židlí bylo v mžiku obsazeno nespokojenými občany a ti, kteří se nevešli, postávali ve dveřích nebo venku a jednání sledovali přes otevřená okna.

Na úvod se slova ujal starosta Slavkova Vladimír Chovanec. „To, že se něco v areálu zemědělského podniku ve Slavkově děje, jsme zjistili na minulém zasedání zastupitelstva koncem června. Následně jsme o vyjádření požádali předsedu představenstva pana Ševčíka, který nám potvrdil, že zde má vzniknout ubytovna.

K tomu jsme po jednání rady zaujali záporné stanovisko. Poté však přišla další žádost z Otic, tentokráte už v ní byla ubytovna překlasifikována na sociální zázemí pro sezonní zaměstnance,“ začal Vladimír Chovanec.

Ilustrační foto.
Ubytovnu ve Slavkově nechtějí

NIC NEŽ SLOVÍČKAŘENÍ

Možný vznik ubytovny by totiž, na rozdíl od sociálního zázemí, nebyl v souladu se slavkovským územním plánem.

„Všichni víme, co se dnes v Evropě děje. Pokud budeme muset dle kvót přijmout nějaké migranty, nejspíše zamíří do obcí, kde už existují nějaká zařízení, kde by mohli přebývat. A pak se můžeme divit, co že to tady vlastně máme. Jde jen o slovíčkaření, princip zůstává stejný,“ domluvil za potlesku přítomných Vladimír Chovanec a předal slovo předsedovi představenstva ZP Otice Petru Ševčíkovi, který se spolu s ekonomickým náměstkem Eduardem Zlámalem zasedání zúčastnil.

„Dovolte mi, abych uklidnil současnou hysterickou situaci. My ten záměr skutečně máme, aby u nás po dobu sklizně zelí pracovníci bydleli. Víte, já bych u nás rád zaměstnal Čechy, ale situace je bohužel taková, že tu těžkou práci nechce od nás nikdo dělat. Inzerujeme a hledáme nové síly, kde se dá.

Cizinci se zaměstnávají všude v Evropě i v Česku. Jsem místopředseda zelinářské unie a neznám firmu, kde by lidé jiné národnosti nepracovali, ať už to jsou Ukrajinci, Rumuni nebo Bulhaři. A neslyšel jsem o žádném zásadním problému v těch obcích, kde jsou,“ uvedl.

Jeho poslední věta přítomné rozesmála. „Nás nezajímá, co se děje jinde! Že je to bez problémů u nich, neznamená, že bude i u nás,“ vykřikovali občané.

Ilustrační foto.
Ve Velkých Hošticích se budou křtít hříbata

Vladimír Chovanec musel během zasedání rozvášněné přítomné několikrát krotit. „Cizinci tady bydleli už dva měsíce loni. A řekněte mi, kolik s nimi bylo problémů?“ zeptal se Petr Ševčík.

A odpovědi na sebe nenechaly dlouho čekat. „To ale pořád neznamená, že když to před rokem bylo v pohodě, bude to tak pořád. Nemusíte nic stavět. Kupte jim nějaké provizorní ubytování třeba v podobě maringotek, ty dva měsíce tam vydrží, pokud tu tedy budou jen tak krátce, jak tvrdíte,“ poznamenal další občan.

A opět následoval stejný obrázek. Každého, kdo se do diskuse zapojil, odměnili přítomní bouřlivým potleskem. Jediným z diskutujících, kdo takzvaně „držel basu“ se ZP Otice, byl občan, který v něm pracuje. „Já s těmi cizinci loni dělal. A nebyl problém, oni opravdu přijdou unavení a chtějí se jen vyspat,“ snažil se přítomné přesvědčit.

Postupem času se dusno v místnosti dalo krájet, a to nejen v rámci debaty, ale doslova. Klimatické podmínky totiž nebyly v parném letním večeru úplně ideální.

ZAMĚSTNEJTE VĚZNĚ

Jednou z variant, kterou občané navrhovali, bylo, aby v Oticích zaměstnali vězně. „To bohužel nelze, kdo by dokázal zatlačit na vyšší místa, aby nám je zase povolili, tak prosím, klidně je zaměstnáme,“ odvětil Ševčík.

Několikrát také padlo, aby si ZP ubytoval cizince přímo ve správní budově v Oticích. Petr Ševčík tuto možnost zavrhl s odůvodněním, že kapacita v Oticích je nedostačující a zařízení nevyhovuje záměru. „Přebývalo by tady maximálně dvacet osob. Skutečně jde o lidi, kteří si přišli jen vydělat,“ doplnil.

Paddleboarding. Ilustrační snímek.
Festival nabídne sport i hudbu

Dále si vzal slovo předseda slavkovského finančního výboru Radovan Němec. „Hlavním argumentem stále zůstává bezpečnost. Vy nám tady dáváte garance, že se nic nestane. A já vám to i věřím. Jenže může se stát, že budete z funkce odvolán, přijde někdo jiný a bude mít jiné záměry. A záruka bude pryč.

Nehledě na to, že kdybychom tu nějakou ubytovnu měli, projevilo by se to negativně i do cen pozemků,“ mínil.

Petr Ševčík oponoval, že záruka není jen v něm, ale v územním plánu, který jasně říká, že tu ubytovna vzniknout prostě nemůže, že s pracovníky nebude mít družstvo nájemní smlouvu a ubytování jim jako zaměstnancům podniku bude poskytováno bezplatně. „Nechceme sem přivézt loď imigrantů ze Sýrie, kteří by pak v noci rozbíjeli odpadkové koše,“ snažil se utišit protesty Petr Ševčík.

Slavkovští zastupitelé nakonec deseti hlasy z patnácti přijali usnesení, že jsou proti záměru ZP Otice a vyzvali podnik, aby jej zrušil. „Myslím, že se s představiteli zemědělského podniku asi nevidíme naposledy,“ uzavřel zasedání Vladimír Chovanec.

Při požáru stodoly zasahovalo v Píšti celkem osm jednotek hasičů. Foto: archiv HZS MSK
V Píšti shořela stodola, škoda je čtvrt milionu korun