Kritika opavského magistrátu. I tak vypadala předvčerejší vernisáž fotografií známého a uznávaného sochaře Kurta Gebauera v opavském Domě umění. Gebauer si ve svém vystoupení před několika desítkami přítomných nebral servítky.

Hned v úvodu se zmínil o nepořádku před Domem umění. „Když jsem sem přijel, tak jsem byl trošku zděšený, protože na trávníku vedle Utíkající dívky byly šutry a vajgly. OKO (pozn. redakce: magistrátem nedávno vytvořená Opavská kulturní organizace, která se má o Dům umění starat) to prý nechce udržovat, město na to nemá peníze,“ řekl sochař a s úsměvem dodal: „Prý jsem takový postrach, že když přijedu, tak by se to mohlo dát do pořádku. To ale nevidím jako dobrou metodu.“

Jeho kritiku ředitelka OKO Irena Šindlerová ale odmítá. „Prostor před Domem umění vlastní stát. Stará se o něj správce, který je zaměstnancem OKO. Na údržbě spolupracujeme i s technickými službami,“ uvedla Irena Šindlerová.

Podle jejích slov právě tento týden probíhalo na zmíněném prostoru odstraňování kamenů. Nicméně slavného sochaře nepřekvapil jen zmíněný nepořádek. Ve své kritice se zaměřil také na vybírání poplatků v kostele svatého Václava. „Slyšel jsem, že se tam vybírají poplatky za kulturu. Měl bych vlastně jásat, že kultura bude sponzorovat město. Možná se za ty peníze zbourá tady ta vaše nová hladová zeď na náměstí Osvoboditelů,“ zavtipkoval Kurt Gebauer.

Jeho slova patřila především podpoře současné linie výstavní činnosti Domu umění. „Chtěl bych vám popřát, aby činnost, která tady tak skvěle funguje, pokračovala a neupadala. Martin Klimeš je tady určitě velkou vzpruhou a posilou se svým výstavním programem. Nenechte ho ve štychu,“ uzavřel své vystoupení Gebauer.

(azu, mif)