Čas však trhl příslovečnou oponou a všechno je jinak. Před několika dny radní schválili ukončení pronájmu Slezanky a nový záměr pronájmu celé budovy. Neschválili výběrové řízení, a to znamená, že nejsou schváleny ani případné nové podmínky pronájmu.
„Snažíme se zachovat podnájemní smlouvy se čtyřmi stávajícími podnájemníky a vytvořit u nich prostor k uzavření smluv nájemních," říká primátor města Zdeněk Jirásek (ČSSD).
Dohoda s bývalým nájemcem končí k 31. lednu a do té doby má být uhrazen jeho dluh ve výši 2,42 milionu korun. „Když jsme Slezanku od města převzali, vycházeli jsme při stanovení nabídky na nájem z posudku, podle kterého město dům koupilo, a i z historických dat ohledně výnosů," konstatuje ředitel skupiny Mint Radim Bajgar.
Přestože tato čísla navíc zredukovali o minimálně padesát procent, byli prý až přílišní optimisté. Úroveň tržních nájmů v centru Opavy se však za posledních pět let zásadně změnila a ani technický stav budovy není dobrý. Proto se společnost BQZ Moravia koncem léta 2013 obrátila na město se žádostí o snížení nájmu na polovinu pro dvouleté období.
„Nájem byl vysoutěžený, a proto ho nebylo možné snížit," vysvětluje náměstkyně primátora Pavla Brady (SZ).
V době pronájmu dobře obsazená Slezanka je nyní poloprázdná a měsíční nájemné představuje jen 417 tisíc korun, což je dvakrát méně než byl předpoklad. Zbytek domu by jistě bylo možné zaplnit, ale s jinými částkami za nájemné.
Podle nájemce nelze na jedné straně plně a dlouhodobě obsadit dům s výrazně nižšími podnájmy a na druhé nájem městu silně dotovat v původní výši. „Proto jsme nyní volné plochy podnájemci neobsadili. Projekt rekonstrukce Slezanky je připraven a schválen památkáři. Městu ho můžeme kdykoliv předat, ale rozhodnutí je už na jeho vedení," dodává Radim Bajgar.