Radnice dosud v tomto „slezankovém“ úvěru splácí přibližně osmatřicet milionů korun ročně. Protože ani napodruhé se městu nepodařilo vysoutěžit zhotovitele na nový krytý bazén, neboť do prvního ani druhého kola tendru se nepřihlásil žádný zájemce, rozhodla se rada města část peněz, které byly na realizaci plovárny připraveny, použít na mimořádné splacení výše zmíněného úvěru.

Město by tak ušetřilo částku přesahující dva miliony korun.

„Je smysluplné tuto splátku provést a vylepšit tak bilanci města, co se zadluženosti týká,“ uvedl opavský primátor Radim Křupala (ČSSD).

Tento záměr se dle slov opoziční zastupitelky Pavly Brady (Zelená pro Opavu) zamlouval finančnímu výboru města, jemuž předsedá.

Takzvaná zombie droga.
Canabinoidy mají další oběť. Tentokrát na Opavsku

„Doporučujeme ke schválení. Je to asi poprvé, kdy nastává situace, že končící vedení města chce snížit dluh,“ konstatovala.

S mimořádnou splátkou však nesouhlasila opoziční ODS.

„Dodatek smlouvy fixuje úrokovou sazbu 0,8 jen do 30. října letošního roku a novou sazbu, která bude platit od listopadu, neznáme. Vy i finanční výbor jste úplně vedle. Kdybyste nedělal předvolební kampaň a pracoval jak máte, mohli jsme tu sazbu už znát. Okradl jste občany, ty peníze mohly být už dávno investovány,“ vyjádřil se Veselý směrem k primátorovi. Podle Křupaly nyní sice výše úrokové sazby není známa, avšak zcela určitě bude vyšší než ta nynější.

Ilustrační foto.
Zájemce o Slezský FC? Witassek: Dostali jsme nabídku

Následné hlasování o odročení bodu, které navrhoval Marek Veselý, nebylo schváleno. Radim Křupala následně zareagoval na Veselého slova o tom, že okrádá Opavany.

„Já jsem byl před lety jako člen finančního výboru proti tomu, aby se úvěr na Slezanku bral. Vy jste tehdy hlasoval v koalici pro, tak to jen na okraj k tomu okrádání.“

Po desetiminutové přestávce na jednání klubů proběhlo hlasování o tom, že by město nemělo úvěr splácet, přijato však nebylo. Poté už se zastupitelé rozhodovali, zda záměr mimořádné splátky podpoří, což se nakonec i stalo.

Supermarket TESCO. Ilustrační foto.
Supermarkety platí miliony za chyby při slevových akcích