Město zpřístupní na půdě Hlásky obě expozice Opava/Troppau. V kostele sv. Václava vystoupí skupina středověké hudby Bakchus, která patří k nejlepším svého druhu, a má za sebou stovky vystoupení doma i v zahraničí. Její repertoár sestává z historických písní kejklířů, trubadúrů a rozverných studentů. Atmosféru středověku umocní módní minipřehlídka s komentářem historičky Slezské univerzity Hany Komárkové.

Své prostory otevře Historická výstavní budova Slezského zemského muzea s nabídkou prohlídky stálé expozice i výjimečné výstavy Opava jubilejní. Expozice přibližuje dějiny opavského městského muzea a prezentuje jedinečné exponáty spojené s Opavou. Mezi nimi jsou i často reprodukované kresby a malby, které budou k vidění v originálech.

close Obraz z výstavy Opava jubilejní. info Zdroj: se svolením Slezského zemského muzea zoom_in Obraz z výstavy Opava jubilejní.

Dům umění v Pekařské ulici se připojí education a relax zónou a v Obecním domě pokračuje oslava 800. výročí založení Opavy, a to výstavou předkládající příběh vzniku jednoho z nejstarších českých měst.

Otevře i patologie

Slezská muzejní noc 2022 v Muzeu patologie

Švédskou kapli, která je jednou ze tří národních kulturních památek města, rozezní pěvecký sbor Slezské univerzity a zajímavosti o ni prozradí průvodci při komentovaných prohlídkách. Dveře v pátek večer otevře návštěvníkům rovněž Památník Petra Bezruče.

close Švédská kaple. info Zdroj: se svolením Slezského zemského muzea zoom_in Švédská kaple.

Protože zapojených objektů je skutečně mnoho, rozhodli se organizátoři motivovat zejména ty nejmenší, a to dobrodružným questingem. Jejich budovy budou skrývat stanoviště s hádankami. Luštící tikety budou k dostání ve všech zapojených objektech, každý účastník získá drobnou odměnu a pro tři vylosované šťastlivce jsou připraveny speciální ceny.