Úkolem cvičících subjektů bylo zajistit opatření k zamezení šíření vysoce nakažlivé nemoci a izolace pacienta i s jeho převozem na pracoviště určené k řešení této nákazy.

„Hasiči a další složky IZS procvičili vzájemnou spolupráci i se zdravotnickým personálem infekčního oddělení nemocnice, včetně ověření vzájemné komunikace, vytvoření podmínek pro ochranu personálu nemocnice a pacienta při převozu na specializované pracoviště a dekontaminaci místa zásahu a okolí," řekl ke cvičení mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Na infekční ambulanci přišel pacient čtvrtý den po návratu z Afriky s horečkou, slabostí, bolestí svalů a bolestí v krku, zvracením a průjmy. Muže přivezl do nemocnice autem otec a doprovodil jej k příjmové ambulanci Infekčního oddělení.

„Byl zřízen štáb velitel zásahu s účastí epidemiologa, primáře Infekčního oddělení, hasičů, záchranářů a policistů. Hasiči, kteří se pohybovali v prostorách nemocnice v protichemických přetlakových oděvech, postavili dekontaminační stanoviště pro dekontaminaci osob, které se podílely na zásahu, včetně zdravotnického personálu," pokračoval Kůdela.

Hasiči se pak zapojili do transportu pacienta v biovaku a doprovodu sanitního vozu při cestě na specializované pracoviště. Rovněž se postarali o dekontaminaci místa vyšetření pacienta a odvoz kontaminovaného materiálu do centrální spalovny v Ostravě.

Během cvičení nebyl omezen běžný provoz a příjem pacientů na Infekční oddělení nemocnice.