Venku se pomalu hlásí podzim, ale Slezská nemocnice už zažívá Vánoce. Dárky v podobě nových přístrojů se jí jen hrnou a co přístroj, to trefa do černého. Po magnetické rezonanci na radiologickém oddělení, na kterou přispělo Ministerstvo zdravotnictví, přišla v úterý řada i na infekční oddělení.

Bylo obdarováno přístrojem Fibroscan Touch a M sonda, schopným podrobně vyšetřit míru postižení jater bez nutnosti punkce. Pořízený byl s přispěním milionové účelové dotace statutárního města Opavy a zbylých 815 000 korun poskytla nemocnice z vlastních zdrojů.

Na Moravě je tento nováček jediný svého druhu a v celých Čechách jich dosud pracuje jen pět.

PŘÍSTROJ ZVIDITELŇUJE IMAGE INFEKČNÍHO ODDĚLENÍ

Princip vyšetření spočívá v tom, že přístroj po přiložení k tělu vytvoří mechanickou vlnu, šířící se přes celá játra. Zjišťuje jejich aktuální stav a situaci číselně vyhodnotí. Lékař podle údaje zjistí, kde a do jaké míry jsou játra poškozená.

Chytrý přístroj, využitelný pro veškerá jaterní onemocnění, jednoznačně zvyšuje nadregionální prestiž Slezské nemocnice. „V republice může tímto způsobem léčit jen několik určených pracovišť a naše opavské k nim patří. Jde o výjimečný přístroj a naše infekční oddělení je v republice rovněž výjimečné," míní ředitel Ladislav Václavec.

„Rád jsem se na jednání celostátní České infektologické společnosti pochlubil, že tento přístroj už máme," potvrzuje ředitelova slova primář Petr Kümpel.

MĚSTO BUDE „NEMOCNICI NA KRAJI MĚSTA" DÁL PODPOROVAT

Na posouzení onemocnění jater je mimo jiné vázána úhrada finančně velmi náročných preparátů, nutných k léčbě chronického virového zánětu jater, indikace k zařazení do transplantačních programů nebo chronická léčba pacientů s neinfekčním jaterním onemocněním.

Statutární město Opava podporuje Slezskou nemocnici už delší dobu a tento bohulibý návyk vyšel i letos. „Zajímali jsme se, jaký přístroj by nemocnice potřebovala, a pan ředitel nám navrhl tento. Je to správný trend a budeme v něm pokračovat i v dalších letech," slibuje primátor Radim Křupala (ČSSD).