Klíšťová encefalitida poslala na oddělení šestatřicet lidí ze spádové oblasti a některé případy byly velmi vážné. Například dosud zdravý a sportovně založený muž je v důsledku této nemoci stále v kritickém stavu s těžkou poruchou vědomí.

„Bohužel bude mít trvalé následky a není na tom letos špatně jako jediný. Těžkých případů s následky jsme letos zažili také víc než v minulosti,“ konstatuje primář oddělení Petr Kümpel.

Zatím poslední pacient s klíšťovou encefalitidou byl přijat v pátek 1. prosince. „Teď ho žádné klíště nekouslo, protože se venku už nevyskytuje, ale inkubační doba je osmadvacet dnů a tehdy to ještě možné bylo,“ vysvětluje Petr Kümpel.

ANI S LYMSKOU BORELIÓZOU NEBYLA KLÍŠŤATA POZADU

Tato nemoc postihuje hlavně klouby, ale vyskytlo se letos i více případů neuroboreliózy, kdy vlivem infekce dochází k poškození nervového systému. Typickým projevem neuroboreliózy je například obrna lícního nervu i dalších hlavových nervů, zpravidla spojených se zánětem mozkových blan.

Typickým časným projevem boreliózy je červená skvrna na kůži, objevující se až několik dní po odstranění klíštěte, která se postupně zvětšuje do prstence v průměru od několika do desítek centimetrů. Protože nebolí a zpravidla ani nesvědí, takže často dochází k jejímu přehlédnutí.

„Zanedbání časného stadia nemoci může vést k chronickému postižení různých tělesných orgánů, zejména kloubů, srdce, nervové soustavy. Časné stadium je dobře a lehce léčitelné, ale pozdní projevy vyžadují zpravidla dlouhodobější antibiotickou léčbu až k podávání antibiotik do žíly,“ upozorňuje primář Kümpel.

V LETNÍ SEZONĚ BYLY NA ODDĚLENÍ I DALŠÍ INFEKČNÍ NEMOCI

Také salmonely, které se v minulosti dařilo potlačit, se letos vyskytovaly ve zvýšeném počtu. Mezi pacienty byli také držitelé bartonelozy, kterou získali kočičím škrábnutím.

„U této nemoci vznikají na kůži v místě poranění hnisavá a špatně se hojící poškození. Rychle pak dochází ke zvětšení spádových uzlin. Mezi další průvodní jevy patří malátnost, drobné teploty, bolesti hlavy i vyrážka. Další infekční nemocí, vázanou na kočky a kočičí šelmy, je toxoplasmosa, která je nebezpečná zejména v těhotenství,“ dodává na závěr Petr Kümpel.