Možnost caniterapie jako prověřené metody pozitivního psychosociálního a fyziorehabilitačního působení na pacienta prostřednictvím speciálně cvičeného psa je známá. Přítomnost pejska má pozitivní vliv na psychiku, podporuje komunikaci a aktivizaci pacienta mnohdy dlouhodobě upoutaného na lůžko.

Vánoční trhy, akce Česko zpívá koledy 2022 v Opavě.
Vánoční trhy Opava. Takový je letošní kompletní bohatý program

Zároveň mu umožňuje rozvíjení jeho hrubé a jemné motoriky. Do prostor Slezské nemocnice v Opavě docházejí za svými lidskými kamarády Gotcha a Fellis, dvě fenky maďarského krátkosrstého ohaře. Obě mají složeny canisterapeutické zkoušky, doložené certifikátem a svému blahodárnému působení se pod vedením zkušené lektorky Šárky Blokeschové aktivně věnují v několika zařízeních.

Caniterapie však není vhodná pro každého pacienta, třebaže by ji rád využil. Bránit návštěvě chlupatého společníka může bránit jeho celkový zdravotní stavu, alergie na psí srst a podobné problémy. Důkladné posouzení vhodnosti je proto hodně důležité. „Pokud vytipovaní pacienti projeví o kontakt se psem zájem, objednáme návštěvu u lektorky, která je pak během terapie přítomná stejně jako zdravotnický personál,“ říká náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Hana Hozová.

Koncert Olympicu v Opavě 2023.
Olympic nadchl své příznivce v Opavě

Už nyní je jisté, že pacienti vnímají tento druh terapie velmi pozitivně. Pejsci pro ně představují spojení s domovem a případně i vzpomínku na vlastního psíka. Jejich návštěvy jim vykouzlí úsměvy a jednoznačně vyvolávají radostné pocity. Přinášejí jim však nejenom nutné rozptýlení a vytržení z každodenní reality nemocničního prostředí. Kontakt se psy, což představuje hlavně hlazení a mazlení, pomáhá pacientům k rozvoji jejich hmatové stimulace.

„Je vyloženě příjemné sledovat, jak se jim po každé návštěvě zlepší nálada. Mají si pak v dalších dnech o čem vyprávět a na co vzpomínat,“ dodává Hana Hozová.