Dosud sídlí v prostorách kláštera, sousedícího s areálem nemocnice.

„Jsme v pronajatých prostorách, a proto jsme nemohli technický stav vylepšovat. Nezbývalo než se s tím smířit a čekat na zlepšení podmínek. Dočkali jsme se a Vánoce budeme slavit už v novém," těší se primář Zdeněk Nykel.

Pacienti i personál jeho oddělení si přestěhováním rozhodně polepší. Nový pavilon jim nabídne moderní vybavení, polohovatelné elektrické postele, klimatizaci, malokapacitní pokoje i kvalitní hygienické zázemí.

Nejbolavější problém pobytu hospitalizovaných pacientů na plicním oddělení v budově kláštera se týkal sociálního zařízení. Byli nuceni využívat společné sprchy i WC a to rozhodně příjemné nebylo. V pavilonu N je budou mít u každého pokoje, které budou dvou a třílůžkové, současné jsou i čtyřlůžkové.

Zajímavou novinku představuje variabilní osvětlení nad každým lůžkem, které si pacienti mohou nastavovat podle vlastního přání. Součástí každého pokoje bude televizní přijímač. Nespornou výhodou pro ně bude například i rozšíření vyšetřovacích metod, přítomnost JIP a interních oborů přímo v objektu, větší komfort v rámci konzilií, podstatné zlepšení kultury stravování nebo dostupnost vyšetřovacích metod jiných oborů.

Zdravotníci ocení mimo jiné moderní zázemí své činnosti, užší mezioborovou spolupráci a využití potrubní pošty. Odborná plicní ambulance bude ve stávajících prostorách interního žurnálu v pavilonu L.

„V rámci ambulance je prováděna funkční diagnostika a endoskopie u ambulantně řešených pacientů. Její součástí jsou i úterní ordinační hodiny ambulance pro odvykání kouření, která je zařazena do Center odvykání kouření v ČR," dodává primář Nykel.

Nemocnice na přestěhování navíc ušetří, protože jí odpadne nutnost platit za pronájem.

První zmínky o samostatné lůžkové jednotce plicního oddělení v Opavě sahají k roku 1922, kdy bylo zřízeno oddělení pro léčbu tuberkulózy žen a dětí. V devadesátých letech minulého století byl lůžkový fond plicního oddělení Slezské nemocnice představován čtyřiceti akutními lůžky a dnes disponuje pětadvaceti.