Nadační fond Děti na dlani, spolupracující s Českou neonatologickou společností, nabídl nemocnicím s porodnicemi moderní resuscitační přístroj za zhruba osmdesát tisíc korun a Slezská nemocnice se o něj přihlásila.

„Jednali jsme rychle a splnili jsme potřebné podmínky, takže jsme ho získali. Tento výkonný, spolehlivý a bezpečný resuscitátor je určený k záchraně životů nově narozených dětí s vážnými poporodními komplikacemi," uvedla lékařka novorozeneckého oddělení Soňa Krejčí. Přístroj bude používán k resuscitaci novorozenců hned na porodním sále a podle potřeby i během jejich pobytu.

Až dosud sloužily zdravotníkům k tomuto účelu samorozpínací vaky, které však v kontejneru neskončí. Budou na oddělení dál používány. Tyto ambuvaky jsou povinnou výbavou každé porodnice, ale resuscitační přístroj nebývá na novorozeneckých odděleních zrovna častý. Slezská nemocnice je jednou z těch, které ho už mají.

Jeho výhodou je, že se v něm tlaky dají nařídit tak, aby byly šetrné k plicím i dýchacím cestám miminek, a potřebný tlak stále udržují. Směšovač plynu navíc udržuje kyslík v potřebné koncentraci.

Česká neonatologická společnost sdružující odborníky na péči o novorozence přivítala vznik nadačního fondu Děti na dlani jako své podpůrné přidružené organizace.

Narození dítěte už ve 23. týdnu těhotenství a s porodní váhou i pod 500 gramů není výjimkou. Jde o to, abychom zajistili těmto dětem nejenom přežití, ale i minimalizaci dopadů předčasného porodu. K tomu je kromě zkušených zdravotníků potřeba i kvalitní technické vybavení a dostatek peněz, aby péče nebyla ničím omezována.

Nadační fond Děti na dlani poskytuje maximum finančních prostředků ve prospěch péče o novorozence. Nejenom ve dvanácti republikových centrech pro nedonošené děti, ale ve všech státních porodnických zařízeních v Česku.