Do takové katastrofy se Slezská nemocnice sice neřítí, ale problému s nedostatkem sester musí rovněž čelit.

„Naše situace není vyloženě černá ani bílá a s maximálním nasazením zatím držíme všechna oddělení nad vodou. Registr uchazečů o práci sestry však máme prázdný a žádost o zaměstnání nám dosud nepodala žádná absolventka střední zdravotnické školy ani Ústavu ošetřovatelství Slezské univerzity. Kam se asi poděly?“ konstatuje náměstkyně ředitele Slezské nemocnice Lenka Hanková.

Jako všude i tady hrají hlavní roli peníze. Sestry ve fakultních nemocnicích dostávají vyšší plat než v krajských a některé, jazykově dobře vybavené absolventky, míří za vysokým platem do zahraničí.

OPAVSKÁ NEMOCNICE MUSÍ PŘIJÍMAT PROVIZORNÍ ŘEŠENÍ

Nedostatek sester řeší vedení nemocnice například změnou organizace práce s posunutím kompetencí mezi ostatní členy ošetřovatelského týmu. Oslovuje též sestry na mateřských dovolených a některé z nich se už nechaly přemluvit a nastoupily na zkrácené úvazky.

Z interní „jipky“ zmizela pro nedostatek sester tři lůžka. „Čekáme, co udělá navýšení směnného příplatku se sestrami, které odešly pouze na ranní služby nebo do soukromých ambulancí. Snad se nám pak některé z nich na lůžková oddělení zase vrátí,“ doufá Lenka Hanková.

Kritická personální situace má pro pacienty ze spádové oblasti Slezské nemocnice důsledek v podobě prodlužování termínů plánovaných operací. Dobrá zpráva však je, že akutní péče je stále plně zajišťovaná a se zavíráním některých oddělení vedení nemocnice nepočítá.

Krnovská nemocnice má situaci jednodušší v tom, že jí žádné sestry nechybějí a registr také nezeje prázdnotou.

LÉKAŘI VOLAJÍ PO VYŠŠÍCH PLATECH A ZJEDNODUŠENÝCH ATESTACÍCH

Ředitel opavské a krnovské nemocnice Ladislav Václavec souhlasí s názorem, že vzdělávání lékařů je nastavené špatně.

„Od mediků jsem se dozvěděl, že po absolvování chtějí odejít pracovat do Německa, kde je kratší atestační systém. Jeho zjednodušení pro nás bude určitě přínosné,“ věří ředitel Václavec.

Ve Slezské nemocnici potřebuje jednoho lékaře neurologické oddělení a krnovské nemocnici zatím chybí internista a gynekolog „Na infekční a chirurgické oddělení Slezské nemocnice bereme pět absolventů a uplatnili by se u nás určitě ještě tři další. Do krnovské nemocnice přibíráme dva absolventy, ale další tři bychom též určitě zaměstnali,“ konstatuje Ladislav Václavec.

Dům, kde se vraždilo, se nachází v klidné zástavbě nedaleko nové sportovní haly.
Budišov se vzpamatovává z vraždy malého chlapce