Kraje proto předložily Ministerstvu zdravotnictví návrh na přerozdělení peněz tak, aby tyto slíbené peníze dostaly nemocnice včas, ale ministerstvo ho minulý týden zcela zamítlo.

„Původní záměr počítal s tím, že peníze půjdou přímo nemocnicím, ale ministerstvo prosadilo, že o ně nemocnice budou žádat kraj jako svého zřizovatele a kraj zase ministerstvo,“ vysvětluje ředitel opavské Slezské nemocnice a Krnovské nemocnice Ladislav Václavec situaci kolem další platnosti ve Slezsku neoblíbeného pragocentrismu.

Vláda sice rozhodla, že finance pracovníkům ve zdravotnictví pošle, ale Ministerstvo zdravotnictví se tohoto rozhodnutí zřeklo. Záležitost předalo krajům a tím celý proces o několik měsíců prodloužilo.

„Sestry v opavské i krnovské nemocnici se o své peníze obávat nemusejí. V obou nemocnicích máme vytvořenu finanční rezervu, dostatečnou na pokrytí tohoto navýšení. Mohu slíbit, že platy budou mít zvýšené od původního termínu,“ ujišťuje Ladislav Václavec.

Zdravotnickým zařízením tím podle jeho slov určité komplikace zcela jistě vzniknou, ale obě nemocnice tuto neplánovanou finanční zátěž ustojí. Do konce roku představuje navýšení platů sester pro Slezskou nemocnici 5,5 milionu korun a pro krnovskou 3 miliony korun.