Do kraje vtrhla nejenom zima, ale také vysoce nakažlivá infekční nemoc spalničky. Přímo Opavu ještě citelněji nezasáhla, ale těžko předpokládat, že se situace nezmění. Infekční oddělení Slezské nemocnice je na ni proto už připraveno.

„Všichni zaměstnanci byli proočkováni a pro možný nápor pacientů máme uvolněné lůžkové kapacity. Zatím jsme řešili případy několika dětí z Vítkovska s lehkým průběhem. Lidé na spalničky nebyli zpravidla dlouho očkováni a imunita časem klesá," říká primář infekčního oddělení Slezské nemocnice Petr Kümpel.

Z celosvětového pohledu patří toto onemocnění mezi nejčastější příčiny úmrtí dětí do pěti let.

JAK VYPADÁ SOUČASNÁ SITUACE V KRAJI?

Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje eviduje nyní na svém území 62 případů onemocnění spalničkami, z toho 32 dětí a 30 dospělých. Laboratorně bylo už potvrzeno 46 případů a hlášeno je dalších 16, ale čísla se pochopitelně neustále mění.

V Opavě bylo na infekčním oddělení Slezské nemocnice pět pacientů, z toho čtyři děti, v novojičínské nemocnici zaznamenali tři případy, z toho dva se týkají dětí, Karviná hlásí čtyři onemocnění, z toho tři děti, ve Frýdku-Místku onemocněl zatím jeden dospělý a jen Bruntálu se spalničky zatím vyhnuly.

Největší počet výskytu onemocnění byl zaznamenán v Ostravě, kde v nemocnicích skončilo celkem 49 pacientů, z toho 23 dětí.

Nemoc, šířící se kapénkovou infekcí, však může mít těžký průběh i u dospělých, pokud ho provázejí komplikace postihující dýchací a nervovou soustavu zápal plic, sekundární bakteriální infekce, zánět průdušnic, febrilní křeče, abnormality na EEG, encefalitida, Dawsonova choroba, průjem, žloutenka, apendicida nebo zánět srdeční svaloviny.

Nemoc se projevuje až čtyřicetistupňovou horečkou, rýmou, kašlem, zánětem spojivek a na sliznici v dutině ústní se objevují bělavé tečky se zarudlým okolím. Čtvrtý den se postupně objevuje typická vyrážka, nejprve za ušima a na obličeji, postupuje na krk, trup a končetiny.

„Není nač čekat. Při prvních příznacích je víc než vhodné navštívit buď naši ambulanci infekčního oddělení, nebo praktického lékaře," radí primář Kümpel.