V současnosti stále vyhráno není. Epidemiologická situace je sice už pod kontrolou, ale výrazné přetížení zdravotnického personálu přetrvává. To znamená, že v nemocnici dál platí razantní omezování jiné plánované péče o pacienty. Důvodů je několik.

Covidové jednotky stále vyžadují vyškolené zdravotní sestry i lékaře a ti pro zajištění plánovaných operací i dalších diagnostických zákroků zcela logicky na necovidových odděleních chybí.

„Plánovanou operativu bylo nutné omezit hlavně pro nárůst covid pozitivních pacientů. Tím pádem vznikl nedostatek lůžek na standardních odděleních a na jednotkách intenzivní péče i personálu, uvolněného pro covidové pacienty. Onkologická operativa by však měla byt omezená jen na nejnutnější možnou dobu a operativa akutně nemocných pacientů musí byt zachována,“ vysvětluje současnou situaci primář ARO Martin Hudymač.

„Pandemie bohužel mírně polevuje jen ve statistikách a v médiích a možná i v některých nemocnicích napříč republikou, což samozřejmě nevím. Ve Slezské nemocnici stav bohužel stagnuje. Nehorší se ani nelepší a operativa proto zůstává omezená. Provádíme jen akutní operace a onkologii,“ nevesele konstatuje primář chirurgie Matúš Peteja.

V takové situaci potěší každá dobrá zpráva. Jedna potvrzuje, že opavská nemocnice je v současnosti finančně stabilizovaná. „Za první dva měsíce letošního roku vykázala hospodaření v černých číslech, představujících téměř jeden milion korun. Připravujeme další investiční projekty, které chceme financovat z vlastních prostředků a současně se snažíme posilovat své týmy hledáním nových zdravotníků,“ dodává ředitel Slezské nemocnice Karel Siebert.

Druhá pozitivní zpráva informuje o spuštění provozu nového přístroje na oddělení mikrobiologie. Tento analyzátor NeuMoDx 96 je velkokapacitním a plně automatickým systémem s vyhodnocením, pro detekci covidu-19.

„Nemocnice, poskytující kvalitní zdravotnickou péči, se bez moderních přístrojů neobejde. Proto jsme jako zřizovatelé přispěli z krajského rozpočtu podstatnou částku i na tento nový analyzátor. Na jeho cenu 5,5 milionu korun poskytl kraj kraj 4,5 milionu,“ informuje náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro investice a majetek Jaroslav Kania.

Nový analyzátor perfektně zvládne neustálé testování a rychlé i přesné vyhodnocování co největšího počtu odebraných vzorků. Kromě detekce onemocnění Covidem-19 umí zároveň provádět PCR testy na další viry. Pro nemocnici bude tudíž velmi přínosný i po skončení pandemie.