Jako správný dendrolog se rozhodl pro strom. Zvolil hloh břekolistý, rostoucí původně v severnějších částech Severní Ameriky od jihovýchodní Kanady na jih po Kentucky a Severní Karolinu. Darovaný hloh pochází z matečného stromu na Ptačím vrchu, který byl před zhruba dvaceti lety pokácený. „Mladým stromkům, vyrostlým ze semen roznesených ptáky v živém plotě okolních zahrad, hrozilo zničení. Proto jsem je přesadil do své zahrady,“ říká Miroslav Frank, který nemocnici daroval stromky dva.

Motivem jeho rozhodnutí darovat do parku nemocnice právě hloh je především jeho poměrná vzácnost ve výsadbách dřevin v republice. Proto může významně obohatit sbírky dřevin na nemocniční parkové ploše. Po dohodě s provozně technickým náměstkem nemocnice Janem Vaňkem zasadil hlohy u infekčního oddělení. Tímto netradičním darem chtěl poděkovat zdravotníkům na infekčním oddělení za jejich odborný i lidský přístup a své rychlé uzdravení.

„Strom je symbolem života o který tady všichni tak tvrdě bojují. Může je pohledem z okna nebo při jejich vzácných procházkách parkem. těšit svými bílými květy a nápadným podzimním vybarvováním listů od zlatavě žluté přes oranžovou, červenou až šarlatově a vínově červenou. Červené plody malvice - malá drobná jablíčka, zase lákají přezimující ptáky, kteří svou přítomností oživí krátké zimní dny. Tento stromek může pozorovateli i v nemocnici přinést plno malých radostí, což sám vím, protože jsem to též prožíval,“ vysvětluje volbu daru Miroslav Frank, který oba stromy v areálu nemocnice minulý týden vlastnoručně zasadil.

„Umístili jsme je k torzu stromu u pavilonu S, kde máme nyní parčík s lavičkami. Na podzim by ho měla obohatit také aranžmá studentských prací, jako jsou například budky a lampičky tak, aby nový prostor nabídl další možnosti příjemného posezení v areálu nemocnice,“ dodává tisková mluvčí Slezské nemocnice Monika Kunčarová.