„Vznikají dezinformace a zveličované, případně nesprávně uvedené informace o nežádoucích účincích vakcín. Považuji je za mimořádně závažnou hrozbu současného boje s pandemií, protože na jejich základě řada lidí očkování odkládá nebo přímo odmítá. Nesmírně důležité Podrobné a správné informace o této zatím jediné účinné zbrani proti zákeřnému viru jsou nesmírně důležité. Od začátku rozšíření pandemie na Opavsku v března loňského roku stále na našem oddělení i v celé nemocnici bojujeme o život stovek nakažených pacientů. Prostředky máme velmi omezené, protože účinný lék na infekci covid zatím objevený nebyl. Mnohdy proto nerovný boj prohráváme. O tragédiích celých rodin by sestřičky a lékaři z covidových jednotek mohli hodiny vyprávět. Letos stále častěji pozorujeme závažné onemocnění i u mladých a dosud zdravých lidí a často i aktivních sportovců,“ konstatuje primář infekčního oddělení Slezské nemocnice Petr Kümpel

Od začátku letošního roku zajistila opavská nemocnice aplikaci přes 25 000 vakcín především od společností BioNTech/Pfizer a Moderna. Z tohoto dosavadního počtu nezaznamenala žádnou vážnou nebo dokonce život ohrožující reakci. Časté bývají jen lokální a přechodné reakce, jako je bolest v místě vpichu, zvýšená teplota až horečka a únava. Tato mírná imunitní reakce je v podstatě signálem, že vakcína zabírá a příznaky v naprosté většině samy do tří dnů odeznívají.

„Ve Slezské nemocnici nezemřel na covid žádný už naočkovaný pacient. Účinnost u nás užívaných vakcín se udává přes 90 až 95 procent, což je až neuvěřitelné číslo. Všichni očkovaní, které jsme měli možnost i měsíce po ukončeném očkování vyšetřit na specifické protilátky,je měli velmi vysoké. Očkování považuji za největší vymoženost moderní medicíny a z celoživotní zkušenosti boje s infekčními chorobami mohu jen doporučit – lidé, používejte vlastní rozum a nenechte se zviklat neověřenými nebo špatně podanými informacemi o očkování, "apeluje primář Petr Kümpel na ty stále váhající.

Slezská nemocnice má dostatek těch nejlepších vakcín a obě očkovací centra, na Slezské univerzitě a na zámku v Kravařích, mají dostatečné kapacity. V současnosti se mohou k očkování registrovat lidé starší 55 let, zdravotníci, pracovníci ve školství a chronicky nemocní. U této poslední zmíněné skupiny se však zájemcům rozhodně vyplatí předem kontaktovat svého lékaře a konzultovat s ním možnost přednostního očkování.