Pokračuje v dobrovolném plošném testování zdarma, na které se zájemci mohou ještě začátkem ledna objednat pomocí odkazu https://crs.uzis.cz/.

Volné termíny však rychle mizejí a otálení proto rozhodně na místě není. Toto testování se netýká lidí, kteří v posledních devadesáti dnech nákazu už prodělali a byli v nařízené izolaci, ani těch, kteří už antigenní nebo PCR test v posledních pěti dnech absolvovali.

Testování probíhá v pavilonu L a zájemci si musejí přinést občanský průkaz a kartičku pojištěnce. U bezpříznakových testovaných, kterým antigenní test vyjde pozitivně, okamžitě následuje PCR test.

Kromě plošného testování zahajuje opavská nemocnice i očkování proti koronaviru a ohledně hospitalizací zažívá momentálně nejhorší situaci za celou dobu působení covidu. „Naše infekční oddělení je beznadějně plné, podobě jako plicní oddělení i dvě patra interny. Všechno musíme řešit aktuálně, protože pacienty nemáme kam posílat. Všechny nemocnice v kraji jsou na tom podobně," rezignovaně konstatuje primář infekčního oddělení Petr Kümpel.

Do Slezské nemocnice dorazilo včera prvních 325 dávek vakcíny proti koronaviru a další má nemocnice slíbené v následujících týdnech. „Očkovat začínáme dnes a hlavní nápor potrvá ještě zhruba tři dny. Dávky jsou určeny pro pracovníky nemocnice a hospitalizované starší pacienty. Očkování bude probíhat na infekčním oddělení a zvažujeme k tomuto účelu využít ještě kožní oddělení," informuje primář Kümpel. Veřejnost dostane podle vyjádření ministerstva zdravotnictví šanci k naočkování od února. „Uděláme všechno, co je v našich silách, ale musíme mít k dispozici vakcínu a očkování veřejnosti bude mít rovněž své upřednostnění podle daných kritérií," dodává Petr Kümpel.