Za přítomnosti krajského hejtmana Evžena Tošenovského (ODS), regionálních politiků a dalších hostů byl včera do běžného provozu slavnostně uveden automatický mikrovlnný tkáňový procesor PATHOS, sloužící k histologickému vyšetření tkáně.

„Dříve jsme vzorky tkáně pacientů zkoumali do dvou dnů, ale nový přístroj to v případě diagnózy, která není složitá, zvládne do dvou hodin,“ říká primář patologického oddělení Josef Palas. Prvotní impuls na získání přístroje vzešel od primářů Pavla Vágnera (urologie) a Richarda Lenerta (ORL).

„Dlouhé čekání na výsledky vyšetření nebylo dobré. Potřebovali jsme vyšetřit vzorky tkání co nejrychleji, a proto jsem o přístroji letos v květnu hovořil s opavským primátorem Zbyňkem Stanjurou, který je také krajským radním,“ říká primář Vágner.

Požadavek dostal zelenou a krajský úřad přístroj jako zřizovatel Slezské nemocnice zakoupil. Tkáňový procesor je navíc i ekologický, protože nepoužívá takové chemikálie, které jsou uvedené na černé listině. Hejtman Tošenovský konstatoval, že požadavků na vybavení nemocnic, spravovaných krajem, je spousta. Slezské nemocnici se však podle něj stabilizace daří a vyslovil potěšení, že jí kraj mohl pro tak důležitý obor právě takový přístroj zajistit.

„Těší mě, že je na patologii dnes zase živo,“ zavtipkoval ředitel nemocnice Milan Cvek a pak už zcela vážně ocenil přínos nového přístroje pro oddělení, které je pro stanovení diagnóz pacientů velmi významné. Patologické oddělení Slezské nemocnice bude po uvedení přístroje do provozu sloužit jako referenční pracoviště tkáňového procesoru.

Z toho vyplývají další ekonomické výhody a v neposlední řadě zvýšená prestiž tohoto uznávaného pracoviště.