Koncem minulého týdne zažívala Slezská nemocnice hotové covidové martýrium. Všechna lůžka covidové jednotky byla pacienty přeplněna a někteří museli být převáženi do dalších nemocnic v kraji. V dalším týdnu se situace poněkud zklidnila a na covid bylo v opavské nemocnici ještě ve středu 18. listopadu léčeno kolem pětašedesáti pacientů, kteří zaplnili všechna lůžka ve dvou patrech na interně a na infekčním oddělení. Část postižených ležela též na ARO a na plicním oddělení.

„Situace v naší nemocnici se zatím mírně zklidňuje, ale je to nárazové s možností změn po hodinách. Nejhorší na tom všem je, že přes veškerou snahu a moderní postupy léčby se nám některé pacienty už nepodaří zachránit. Nebýt covidu, žili by dále,“ konstatuje primář infekčního oddělení Slezské nemocnice Petr Kümpel.

Nutnost odesílat pacienty do jiných nemocnic v kraji, které vzájemně spolupracují, sice odpadla, ale lékaři to za výhru nepovažovali. Počítali s tím, že se příznivá situace může během krátké doby změnit a v tom měli pravdu. Změnila se prakticky den ze dne a rozhodně ne k lepšímu. V pátek 20. listopadu bylo ve Slezské nemocnici už třiaosmdesát pacientů s covidem a opavská nemocnice musí znovu prosit další nemocnice o pomoc.

„Tu nám zatím slíbila bílovecká nemocnice a jednáme s Ostravou. V létě byla situace silně podceněna, ale objektivně vzato chyběly s touto dosud neznámou nemocí zkušenosti. Teď už známé jsou a je na čase, aby si z nich lidé vzali ponaučení a začali se chovat skutečně zodpovědně,“ dodává primář Kümpel.

Covid si své oběti nevybírá a zdravotníci, z nichž mnozí se už také nakazili, jsou už hodně vyčerpaní. Slezská nemocnice se je snaží alespoň po zdravotní stránce aktivně ochránit. Pro všech svých 1 250 zaměstnanců nakoupila za 380 000 korun preparát na posílení jejich imunity.

„Zdraví našich zdravotníků a všech zaměstnanců považuji za nejvyšší prioritu. Pokud nebudeme mít zdravé a funkční zaměstnance, nebudeme schopni dobře poskytovat zdravotní péči ani našim pacientům. Tato skutečnost platí obzvlášť v této těžké době, kdy zaměstnanci musí podávat mimořádné výkony a jsou vystavováni značnému epidemiologickému riziku.“ uvádí ředitel Slezské nemocnice Karel Siebert.