Jeden přístroj zůstane na recepci pavilonu V, druhý bude v létě umístěn do nového pavilonu N a třetí odcestoval do krnovské nemocnice, která dosud takový automat neměla. Ztráta ze zrušení poplatků je pro opavskou nemocnici šestnáctimilionová, ale neohrožuje ji, protože je kompenzována.

Stokorunový poplatek za pobyt v nemocnici hradí nemocnici za své klienty zdravotnické pojišťovny novou úhradovou vyhláškou platnou pro letošní rok.

„Třicetikorunový ambulantní poplatek hradí na základě signalizačního kódu rovněž pojišťovny a lékárnám poskytují dvanáct korun za recept," vysvětluje nový poplatkový systém ředitel Slezské nemocnice Ladislav Václavec.

Regulační poplatky prosadil od roku 2008 tehdejší ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Byly ve výši třicet korun za recept a za ambulantní návštěvu lékaře, devadesát korun za pohotovost a šedesát korun za hospitalizační den v nemocnici. Zavedla je tehdejší koalice ODS, KDU-ČSL a SZ.

Zrušeny byly poplatky za pobyt novorozenců v porodnici, dárcům orgánů a lidem se soudně nařízenou léčbou. V dalším roce je u lékaře přestaly platit děti do 18 let. V prosinci roku 2011 byl poplatek za hospitalizaci zvýšen na sto korun a od ledna 2012 byla zrušena platba za položku na receptu.

Třicetikorunový poplatek sloužil jako celkový za recept.

V lednu roku 2014 skončila povinnost pacienta platit stokorunový poplatek za den v nemocnici, v psychiatrické léčebně, v lázních nebo v léčebně dlouhodobě nemocných. Zůstaly jen třicetikorunové poplatky u lékaře i za recept v lékárně a devadesátikorunový „pohotovostní" poplatek.

V září téhož roku schválili poslanci návrh na zrušení všech regulačních poplatků s výjimkou pohotovostního a v říjnu se k nim připojili senátoři.