Přišlo nám psaní plné otázek. „Oslavných článků o opavské nemocnici je stále dost, ale chce to podívat se pod pokličku a uvidět: Řízení nemocnice nemá žádnou dlouhodobou vizi, chybí personální strategie, chybí čas velitelů ředitele, ekonoma, kteří řídí neřídí, jsou a více nejsou na svých pracovištích. Dvě až tři hodiny týdně je pro řízení dvou kolosů trochu málo a sestry dostávají platy ve výši, které jim vedení dát musí, nic navíc.

V nemocnici to bublá, sester málo a lékařů také. Není divu, že personál prchá. Umíte vedení položit ty správné otázky, nebo ne?" zajímá naši čtenářku, zřejmě obeznámenou s provozem Slezské nemocnice.

Umíme. Všechny tyto uvedené dotazy jsme řediteli nemocnice Ladislavu Václavcovi položili a známe i jeho odpovědi.

„Personální situace je opravdu problém a to celostátní. Lékaři i sestry chybí ve všech nemocnicích vyjma fakultních a je to důsledek znetvořeného systému vzdělávání," říká Ladislav Václavec.

Jaká je aktuální situace ve Slezské nemocnici? Sestry chybí na interním oddělení. V tom se projevilo jejich stahování na psychiatrii, na diabetologii nebo odchod do Fakultní nemocnice Ostrava.

„Já i ekonom jsme přítomni tři hodiny denně a hlavní sestra Hanková, která má ošetřovatelství v kompetenci, bývá na pracovišti přes osm hodin denně. Práce ředitele je vést a rozvíjet nemocnici a ne sedět na zadku v ředitelně. Každá jednotka v nemocnici, ať už primariáty nebo údržby, má své vedení," brání se ředitel Slezské nemocnice nařčení ze zanedbávání povinností.

Nemocnice má svou vizi i strategii. Odmítá i výtku z chybějící dlouhodobé vize a personální strategie. „Vize nemocnice a strategie je stanovena každý rok a začátkem následujícího roku bývá vyhodnocena. Letos byla zaměstnancům prezentována v červnu, ale pisatelka tam rozhodně nebyla, jinak by ji znala. Vyhodnocena bude první únorový pátek v Kulturním domě Na Rybníčku," argumentuje Ladislav Václavec.

Je přesvědčený, že úroveň péče v nemocnici, interpersonální vztahy a ekonomika nemocnice se zlepšuje. „Někteří zaměstnanci však nechápou, že jsou v práci proto, aby pracovali a ne proto, aby politikařili nebo šířili depresivní nálady," přechází ředitel v závěru do protiútoku.