Přesto, že do Vánoc zbývají ještě více než dva měsíce, pracovníci ve Slezské tvorbě už finišují s výrobou ozdob. Co se barev týká, hity pro letošní rok jsou dva.

„Je to variace bílo-stříbrné na průhledném podkladu, s přírodními motivy. Dále je velký zájem o zemité tóny, tedy kombinace hnědo-zlaté. Pro tuzemský trh zůstává stálicí červená barva," vyjmenoval předseda představenstva Slezské tvorby Jaroslav Veverka.

PTÁČCI, KOČIČKY NEBO ANDÍLCI

Kromě tradičních ozdob ve tvaru koule se v letošním roce zvýšila poptávka po těch foukaných do nejrůznějších forem.

„Koule je základ. Dále je ale velký zájem o zvířecí motivy, tedy ptáčky, kočičky a kromě toho ještě i andílky. Setkáváme se s tím, že lidé si třeba řeknou toto jsem viděl na vánočním stromečku u své babičky lze to tedy brát jako takovou nostalgickou vzpomínku na doby minulé," pokračoval.

Slezská tvorba, která oslavila už pětašedesát let od svého založení, zásobuje svými výrobky nejen trh tuzemský, ale rovněž i ten zahraniční. Ozdoby vyváží třeba do Holandska, Francie nebo Itálie, ale také do Spojených států amerických.

„Asi šedesát procent našich výrobků jde na export do zahraničí. Tyto objednávky už jsou ukončeny. V září jsme začali s výrobou ozdob pro Českou republiku, s níž v těchto dnech finišujeme," vysvětlil Jaroslav Veverka s tím, že ročně vyrobí přibližně půl milionu kusů vánočních ozdob.

KOULE NA PŘÁNÍ

Ty si mohou lidé v Česku zakoupit nejen v kamenných obchodech, ale objednávat je mohou i přes eshop.

„Dodáváme je přímo tuzemským obchodníkům, ale zřízen máme také eshop. V něm si ozdoby mohou objednat i jednotlivci. Letos jsou velmi oblíbené takzvané koule na přání. Na ně si zákazníci nechávají dát různé potisky s věnováním, třeba babičce, dědečkovi a podobně," poznamenal Jaroslav Veverka.

Ačkoli letošní Vánoce ještě ani nezačaly, ve Slezské tvorbě se už začínají připravovat na ty příští. Zkrátka a dobře, pracovníci světově proslulého výrobního družstva mají prosinec po celý rok.