Staré pohlednice z domoviny ve velkoformátu, která byla Slezskou univerzitou a Institutem tvůrčí fotografie představena ke konci minulého roku v opavském Domě umění. Pohlednice, jejichž autorem je Richard Assman, pocházejí ze sbírky opavského sběratele Rudolfa Dybowicze.

Součástí této výstavy bude také prezentace, připomínající 25. výročí založení Slezské univerzity v Opavě. „Univerzita se v německém univerzitním městě představuje expozicí, která duchovně vychází z výstavy 25. let Slezské univerzity v Opavě, kterou Opavané mohli navštívit loni od 20. října v Historické výstavní budově Slezského zemského muzea," uvedl tiskový mluvčí Slezské univerzity Daniel Martínek.

Původní texty této expozice byly ve spolupráci s Ústavem cizích jazyků Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě přeloženy do němčiny a opět je doprovodí fotografické dokumenty, které obyvatele Bambergu seznámí jak s historií, tak současností vysokého učení v Opavě a v Karviné.

Instalace výstavy se účastnil také náměstek primátora Opavy Dalibor Halátek. „Bamberg je městem, kde žije velký počet Němců vysídlených právě z Opavy. Jejich domovinu připomíná například stéla se znaky Opavy a Bamberku s historickými daty obou měst," doplnil náměstek.

Při příležitosti výstavy se uskuteční dne 22. dubna v Městském archivu Bamberg seminář historiků na téma vysídlení Němců z Opavska, kterého se zúčastní i zástupci Slezské univerzity v Opavě, Slezského zemského muzea a Muzea Hlučínska. Pro účastníky semináře a pozvané hosty z měst Bamberg a Opavy, Otto-Friedrich-Universität Bamberg a Slezské univerzity bude na závěr uveden filmový koncert.

Jedná se o sestřih z dokumentu Maxmiliána Kubného, studenta oboru Audiovizuální tvorba na Slezské univerzitě, o dosud žijících pamětnících poválečného vysídlení z Troppau/Opavy za doprovodu živě hrané hudby v podání opavských hudebníků Dominika Fajkuse a Jana Hanouska.

Výstavu a seminář historiků v Bambergu pořádá opavský kulturní spolek Kulturgesellschaft Troppau Kulturní společnost Opava s patronací Slezské univerzity a za podpory měst Bamberg, Opava a německého spolku Heimatkreisgemeinschaft Troppau.