Téma a motivy násilí v české a slovenské literatuře. To je téma, kterým se budou zabývat účastníci zítřejší a středeční konference. Připravila ji Slezská univerzita. Kromě vyučujících Ústavu bohemistiky Slezské univerzity vystoupí také hosté z celé republiky, z Polska a ze Slovenska.

Program začíná zítra ve Sněmovním sále minoritského kláštera o půl desáté dopoledne. Jako první vystoupí Jan Heczko z Opavy. Jeho tématem bude Násilnost rozumění a interpretace. (Je dialog mezi hermeneutikou a dekonstrukcí opravdu nemožný?).

Následovat bude Jiří Novotný z Plzně, který se vyjádří na téma České literární násilí raného středověku. Pokračovat bude zástupce Banské Bystrice Henrich Jakubik, z Bratislavy Jana Kuzmíková a poté opět z Banské Bystrice Drahomíra Melicharčíková. Slovenská převaha referujících bude pokračovat i následně.

Deformujúce postupy pri modelovaní mentálnych objektov v litanických básňach slovenských nadrealistov. To je název přednášky Jany Juhásové. Po ní vystoupí Vladimír Novotný z Plzně a před polední pauzou ještě z Banské Bystrice vystoupí Zuzana Ištvánfyová. Zítřejší program bude pokračovat ve dvě hodiny odpoledne. Z Olomouce se představí Karel Komárek a Daniel Jakubíček, mezi nimi Karel Kolařík z Prahy s referátem Útočiště v nevinných – vzdorování zlu v české křesťanské poezii 20. století.

Následovat bude Lenka Gragušová z Trnavy, po níž přijde na řadu Libor Martinek z Opavy, který se vyjádří na téma Paměti posledního bruntálského okresního hejtmana Jana Brothánka jako pramen poznání minulosti regionu. Ze slezské metropole ještě vystoupí Jiří Urbanec, který bude mluvit na téma Apokalypsa moci u Jana Zahradníčka a Ivana Diviše (Znamení moci a Moje oči musely vidět).

Posledním zítřejším zástupcem Opavy bude Milada Písková, jejímž tématem budou Motivy násilí v próze slovenského naturizmu. Do sedmnácti hodin vystoupí ještě další řečníci. Středeční program bude zahájen v devět hodin na stejném místě. Téma násilí v Otčenáškově novele Romeo, Julie a tma si vybral František Všetička z Olomouce.

Následovat bude Kristina Krnová z Banské Bystrice. Opavskou zástupkyní bude Drahomíra Vlašínová a jejím tématem se stanou Morbidní krutosti a rafinovaná násilí jako ornament příběhů Miloše Urbana. Ve středu zazní také dva referáty od polských účastníků konference.

Ze Slovenska pak vystoupí tři řečníci. Ani tento den nebude chybět zástupce Opavy. Vystoupí Jakub Chrobák. Z Ostravy přítomní přivítají Kateřinu Holomovou a Radomila Nováka.

(ans)