Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slezská univerzita: nový obor spojí umění a techniku dohromady

Opava - Zcela unikátní obor Multimediální techniky bude nabízet Filozoficko-přírodovědecká fakulta (FPF) v Opavě příští akademický rok 2009/2010.

28.11.2008
SDÍLEJ:

Ústav fyziky na opavské Filozoficko-přírodovědecké fakultě v příštím akademickém roce otevře zbrusu nový multimediální obor.Foto: archiv FPF SLU

Zatímco dosud se v oblasti multimédií nabízela studia zaměřená buď umělecky nebo technicky, nový obor obě tyto cesty spojuje. Obor Multimediální techniky, realizovaný na Ústavu fyziky, tak přináší všem zájemcům o audio, video a 3D tvorbu nové netradiční pojetí.

O obor, který na Slezské univerzitě ve spolupráci s externími umělci otevírá Ústav fyziky, se očekává značný zájem. „V oboru bude spojena cesta vědy a umění, což je v naší zemi něco zcela nového,“ říká Zdeněk Stuchlík, prorektor Slezské univerzity v Opavě a vedoucí Ústavu fyziky.

„Rádi bychom se ubírali především cestou populárně-naučných pořadů, přiblížili v naší práci vědu obdobně, jako je tomu například v pořadech o vesmíru nebo mikrosvětě britské stanice BBC,“ dodává Stuchlík.

„Digitální multimediální technika prochází bouřlivým vývojem, avšak fyzikální principy, na nichž je postavena, se nemění. Spojíme-li tedy dohromady znalost fyzikálního pozadí se současnými technikami práce a v průběhu studia rozvíjenou invencí, je naděje, že naši absolventi najdou své zajímavé místo v praxi a budou schopni držet krok s vývojem oblasti,“ říká hlavní akreditátor Hynek Sekanina.

Studenti si během studia budou moci vybrat, na co při studiu budou klást důraz – zda spíše na fyzikálně technickou stránku multimédií a audiovizuální techniky práce, či zda budou více tíhnout k vlastní tvorbě a umění. Očekává se, že absolventi se budou moci zaměřit především na tvorbu vzdělávacích a populárně-vědeckých titulů, prezentací, animací a dokumentů.

Není to však jediná možnost, neboť druhou cestou je vazba mezi vědou a uměním, již ve své umělecké tvorbě úspěšně rozvíjí právě vedoucí Ústavu fyziky a jeden z garantů oboru prof. Zdeněk Stuchlík. Pod vedením zkušeného režiséra a zvukového mistra se studenti seznámí se základy scenáristiky, režie a práce v audiovizuálním studiu a bude jen na nich, zda se budou věnovat práci ve studiu, psaní scénářů, grafice či animaci anebo se budou věnovat fyzikální a technické stránce multimédií.

Na obor se tak mohou hlásit nejen zájemci o audiovizuální tvorbu, ale také vyznavači počítačů, internetu a moderních technologií publikace. Přijímací zkoušky mají formu ústního pohovoru s uchazeči. Podrobnější informace o oboru můžete získat na internetových stránkách www.physics.cz.

Martin Petrásek, Michal Novotný

28.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Petr Czudek.

KOOPERATIVA NBL: Praha – Opava 70:88

Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

Starší muž před ženou v parku mával svým přirozením

Hodně vyděšená byla dvaačtyřicetiletá Opavanka po nedávném zážitku, který si odnesla z Městských sadů. Při procházce si totiž všimla staršího muže, jenž zrovna vyšel z křoví. Následovalo „představení“, o nějž vůbec nestála.

Kylešovice se dočkají nových hřišť, chodníků i osvětlení

Před lety prošlo změnou největší opavské sídliště Kateřinky, nyní se dostalo i na Kylešovice.

Představujeme prvňáky ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Opavsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu v Opavském a Hlučínském Deníku a na našem webu.

Lékaři jdou do stávky. Většina jich ve středu své ordinace neotevře

Důvodem protestu praktických lékařů je vydávání elektronických receptů i nižší úhrady od pojišťoven.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení