Třístupňové medaile jsou udělované od roku 1993 za zásluhy akademických pracovníků a významných osobností mimo univerzitu a v roce 2013 k nim přibyla Silesia docta et culta za výjimečnou reprezentaci Slezské univerzity.

Všechny univerzitní medaile se zpravidla za celý předcházející rok udělují u příležitosti zahájení každého nového akademického roku na slavnostním Akademickém dni. Ten se však už druhý rok po sobě z důvodu pandemie nekoná a ocenění těchto dlouholetých pedagogů Institutu tvůrčí fotografie bylo čestnou výjimkou.

Vladimír Birgus získal medaili za vybudování, rozvoj a rozmach Institutu jako vysoce kredibilní a uznávané vzdělávací instituci v oboru tvůrčí fotografie v republice i v zahraničí a Jindřich Štreit za mimořádný profesní, umělecký a osobní přínos v třicetiletém rozvoji Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity. Oba pánovéna tomto v republice největším vysokoškolském ústavu, který poskytuje specializované studium fotografie, působí od jeho samého počátku.

Profesor Vladimír Birgus je fotograf, kurátor, historik fotografie, profesor a vedoucí Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity. Jeho fotografie byly představeny na pětašedesáti autorských výstavách a jsou zastoupeny v mnoha významných světových sbírkách.

Čerstvý pětasedmdesátník, profesor Jindřich Štreit, je právem nazýván legendou dokumentární fotografie. Ve svém díle se koncepčně věnuje zejména zobrazování vesnického života, portrétním fotografiím a tématům života menšin. K jeho nejvýznamnějším cenám patří medaile Za zásluhy I. Třídy, jako první fotograf v Česku i na Slovensku získal od bratislavské VŠVU titul Doctor honoris causa a za celoživotní dílo se stal i prvním laureátem ceny Jantar Moravskoslezského kraje.

Jeho snímky jsou součástí sbírek předních institucí včetně Muzea moderního umění v New Yorku, Národní galerie umění ve Washingtonu nebo Muzea Viktorie a Alberta v Londýně. Vydal zhruba čtyřicet fotografických knih a na kontě má 1450 samostatných a spoustu společných výstav. Po celou dobu existence Institutu tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě předává své zkušenosti studentům.