Magistrát si loni nechal udělat analýzu manažerského potenciálu. Důvodem bylo zachování opery i zvýšení podílu vícezdrojového financování. Provoz Slezského divadla stojí ročně přes 110 milionů korun a z nich zhruba 90 milionů hradí město jako zřizovatel. Další příjmy jsou ze vstupného, z komerčních aktivit nebo státních a krajských dotací. Město proto vyhlásilo výběrové řízení na nového ředitele Slezského divadla. Do něj se přihlásilo celkem šest uchazečů, z nichž do druhého kola postoupili čtyři. Výběrová komise z nich doporučila Aleše Kománka, její volbu opavští radní na svém jednání 16. listopadu potvrdili a jmenovaný ředitel divadlo povede od 1. ledna.

Vánoční předměty z obchůdku potěší.
Vánoční obchůdek Charity Opava otevírá dveře. Už jste tam byli?

„Hledali jsme člověka s řídícími a komunikačními schopnostmi i výbornou znalostí oboru. Jeho hlavním úkolem bude restrukturalizace divadla. Především je nutné zvýšit podíl vícezdrojového financování. Devětatřicetiletý Aleš Kománek předložil zajímavou koncepci, která pracuje s rolí Slezského divadla v našem městě i potřebami opavských diváků,“ přibližuje náměstek primátora Petr Orieščík rozhodnutí radních.

Aleš Kománek je uznávaným dirigentem. Absolvoval prestižní evropské hudební univerzity – pražskou Hudební fakultu Akademie múzických umění a Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni. Jako dirigent spolupracoval s řadou prestižních českých i zahraničních orchestrů a ve vzdělávání pokračoval na brněnské Hudební fakultě Janáčkovy akademie múzických umění. V letech 2012 až 2016 působil jako umělecký vedoucí společnosti AIDA Entertainment v Hamburku, poslední čtyři roky byl ředitelem a pedagogem Musik-Atelieru Creativo v rakouském Badenu.